Koronavirüsle ilgili endişe veren rapor: Atık suda 100 gün yaşıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı: Koronavirüs, atık suda 100 gün yaşıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı: Koronavirüs, atık suda 100 gün yaşıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, tüm dünyanın en önemli sağlık sorunu haline gelen koronavirüsün, parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün yaşayabildiği belirtildi.

İçme suyu, atık su ve kanalizasyon şebekesinde ortaya çıkabilecek koronavirüs riskine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda çarpıcı bilgilere yer verildi.

Raporda, ülke genelindeki 603 atık su arıtma tesisinden sadece 53'ünde dezenfeksiyon ünitesi bulunduğu, fiilen sulamada kullanılan 221 tesisten, 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 dezenfeksiyon ünitesinden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulandı.

Atık suda 100 gün yaşayabiliyor

Raporda, Kovid-19'un henüz su ve atık su yoluyla insana bulaştığını gösteren bir çalışma olmadığına dikkat çekilmesine karşın koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi.

Klora karşı savunmasız

Kovid-19 ve diğer korona türlerinin klora karşı oldukça savunmasız olduğu aktarılan raporda, "Etkili bir dezenfeksiyon için 30 dakikalık bir temas süresinin ardından minimum 0,5 mg/L bakiye klor konsantrasyonu yeterlidir. İletim ve dağıtım hatlarında da bakiye klor bulunduğundan emin olunmalıdır" denildi.

Kaynak: Milliyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >