Koronavirüsten korunmak için 'bir yıl daha maske takın' tavsiyesi

Arşiv
Arşiv

Çin'den başlayıp tüm dünyayı saran koronavirüs salgınına korunmak için ABD’nin Florida Eyaleti Sağlık Dairesi Genel Sekreteri Scott Rivkees, en az bir yıl maske takmayı tavsiye etti.

CBS Miami isimli televizyon kanalına konuşan Genel Sekreter Scott Rivkees, "Aşı olana kadar, maske takmak bizim yeni normalimiz olacak ve kendimizi buna alıştırmamız ve korunmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Rivkees, "Maske takma gerekliliğinin ne kadar süreceği" sorusuna ise, "Eğer daha uzun sürmezse bir yıl." cevabını verdi.

Maske takmak hem kendini hem etrafındakileri koruyacak

Çevrede mücadelesi zor bir virüs olan Covid-19 var oldukça bu tarz önlemlerin alınmasının zorunluluğuna değinen Rivkees, yeni bir aşı bulunana kadar maske takarak insanların hem kendini hem de etrafındakileri virüsten korumuş olacağını belirtti.

12 ila 18 ay daha aşı yapılamayacak

Haberde, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci ve diğer uzmanların da, 12 ila 18 ay daha bir aşı yapılamayacağı yönündeki görüşleri paylaşıldı.

Florida Sağlık Departmanı verilerine göre, salı günü itibarıyla eyalet genelinde yaklaşık 200 bin kişi teste tabi tutulurken 21 bin 367 pozitif vaka ve 524 ölümün kayıtlara geçtiği öğrenildi.

Florida’da 24-26 Nisan tarihlerinde Covid-19 vaka ve ölüm sayısında zirvenin görülmesi bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >