Koronavirüsü Tesla'yı da etkiledi: Çin'deki fabrikasını kapatıyor

Çin'de üretilen Model 3
Çin'de üretilen Model 3

Koronavirüsü elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Çin'deki üretimini etkilendi. Firma ülkedeki fabrikasını geçici olarak kapattı.Çin hükümetinin talebi üzerine alınan karar şirketin Model 3 üretimi sekteye uğratacak.

Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, koronavirüsü nedeniyle Çin'in Şangay kentindeki fabrikasını kapattı.

The Verge'de yer alan habere göre, Çin hükümetinin talebi üzerine alınan karar şirketin Model 3 üretimini sekteye uğratacak.

Tesla'nın CFO'su (Mali işler müdürü) Zach Kirkhorn, bu kararın şirketin 2020 karına etki edeceğini ancak bu etkinin büyük olmayacağını belirtti.

9 Şubat'a kadar kapalı kalacak

Aynı açıklamada Şangay'daki fabrikanın 9 Şubat'a kadar kapalı kalmasının beklendiği bilgisinin altı çizildi.

Tesla'nın da ABD dışında sadece Çin'de fabrikası bulunuyor. 50 bin dolar fiyatındaki Model 3’ün üretildiği Şanghay'daki fabrika ise Çin'de yabancıların tamamına sahip olduğu ilk otomotiv fabrikası.

Tesla'nın Kaliforniya, Fremont kentindeki fabrikasında robotlar ve teknisyenler bir arada çalışıyor. Robotların bazıları beş farklı alet kullanabiliyor ve 5 ila 10 arası farklı işlem gerçekleştirebiliyor. Bu da fabrikayı, bir robotun bir işlem yaptığı diğer otomobil fabrikalarından çok daha verimli kılıyor. Fabrikadaki tüm robotlar ilginç bir 'kontrol sistemi'ne bağlı. Olasılık dışı dahi olsa, en ufak bir sapma veya hatada sistem duruyor ve sorun çözülüyor. Araçların üretim bandındaki sürecini hızlandırarak sizin için özel bir video yaptık. Keyifli seyirler.
Video: Ahmet Zarifoğlu