Koronavirüsün başlangıç noktasında hayat normale dönüyor: Vuhan’da karantina kalktı

Çin iç hatlar uçuşları da açıldı
Çin iç hatlar uçuşları da açıldı

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan’da karantina kalktı. Çin'den dün koronavirüsten hiç ölen olmadığı haberi gelmişti. Koronavirüs vaka sayılarında da azalma yaşanırken hayat normale dönmeye başladı.

Dünya genelinde 82 binden fazla can kaybına neden olan koronavirüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’in Vuhan kentindeki karantina dönemi sona erdi.

3 ayın ardından seyahat edebilecekler

Yaklaşık 11 haftalık karantina sürecinin ardından Vuhan’dan tren ve uçak seferleri bugün tekrar başlatılırken, otobanlar yeniden açıldı. Salgın nedeniyle kentte mahsur kalan Çinliler, yaklaşık 3 ay sonra seyahat edebilmenin sevincini yaşadı.

Maske takmaya devam edecekler

Bugün Vuhan’ı 55 bin yolcunun trenle terk etmesi bekleniyor. Yolcular, kendilerine devlet tarafından verilen sağlık kodlarını gösterdikten ve vücut ısıları ölçüldükten sonra istasyonlara girebiliyor. Vatandaşlardan ayrıca enfeksiyon riskini azaltmak için maske takmayı sürdürmeleri isteniyor.

İç uçuşlar yeniden başladı

Wuhan Tianhe Uluslararası Havalimanı’ndan iç uçuşlar da bugün itibarıyla yeniden başladı. Karantina sonrası ilk günde toplam 200 uçuş gerçekleştirilmesinin beklendiği bildirildi. Koronavirüs salgınının merkezi olduğu düşünülen Vuhan kenti 23 Ocak günü karantina altına alınmıştı. Tüm uçak ve tren seferleri durdurulmuş, kentteki toplu taşıma askıya alınmıştı.

Vuhan’da 50 bin vaka

Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Vuhan’da şu ana kadar 50 binin üzerinde vaka görülürken, salgında 2 bin 572 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan, Çin anakarasında dün koronavirüs salgınından ölen olmadı.

Çin’de salgında hayatını kaybedenlerin sayısı toplamda 3 bin 331. Komisyon, Çin anakarasında dün 62 yeni koronavirüs vakasının kayıtlara geçtiğini, vakalardan 59’unun yurt dışı kaynaklı olduğunu aktardı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >