Koronavirüsün çoğalmasını yüzde 96 azaltan sprey geliştirildi

Arşiv
Arşiv

Avustralyalı ilaç şirketi Ena Respiratory tarafından koronavirüse karşı geliştirilen burun spreyinin gelincikler üzerinde yapılan deneylerde virüsün çoğalma yeteneğini yüzde 96 oranında azalttığı görüldü.

İÇİNDEKİLER

Avustralyalı ve İngiliz bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada, koronavirüse karşı geliştiren bir burun spreyinin hayvan denemelerinde virüsün çoğalmasını yüzde 96 oranında azalttığı ortaya konuldu.

İnsan denemeleri 4 ay içinde başlayacak

Çalışma kapsamında 24 gelincik, koronavirüse maruz kalmadan bir gün önce, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tasarlanmış yapay bir molekül içeren iki doz çözelti aldı. Bilim insanları INNA-051 adı verilen yapay bileşiğin önümüzdeki dört ay içinde insan denemelerine gireceğini belirtti.

Gelincikler üzerinde denendi
Gelincikler üzerinde denendi

Soğuk algınlığı ve grip için üretilmişti

Söz konusu burun spreyi öncelikli olarak soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olmak için geliştirildi.

Önceki araştırmalar, sağlıklı gönüllülerin ve astım hastalarının boğaz hücrelerinde anti-viral tepkileri 'hızlandırdığını' ve insanlarda burun akıntısına neden olan rinovirüslere karşı 'uzun süreli koruma' sağladığını gösterdi.

Soğuk algınlığı ve grip için üretilmişti
Soğuk algınlığı ve grip için üretilmişti

Topluluk yayılmasını durdurabilir

Gelincikler üzerindeki spreyin denemesi, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’nda araştırma başkanı olan Profesör Miles Carroll tarafından yönetildi. Melbourne merkezli Ena Respiratory'ın genel müdürü Dr. Christophe Demaison , konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tedavimizin ne kadar etkili olduğuna şaşırdık. Gelinciklerin doğal bağışıklık tepkisini artırarak, virüsün hızlı bir şekilde yok edildiğini gördük. İnsan deneylerinde de benzer sonuçlara ulaşmayı umut ediyoruz. Buna ek olarak, tedaviye yanıtın hızlılığı, enfekte olmuş bireylerin virüsü diğerlerine geçirme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir, bu da topluluk yayılmasının hızlı bir şekilde durması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.