Koronavirüsün en sevmediği yüzey belli oldu: En çok bir saat dayanabiliyor

Arşiv
Arşiv

Mutasyon geçirmesi sonrası hücrelere nüfuz etme gücünün yaklaşık 10 kat arttığı tespit edilen koronavirüsün, pamuklu eldiven ve kumaşlarda plastiklere nazaran 170 kat daha az yaşayabildiği ortaya çıktı. ABD'de yapılan araştırmaya göre virüs, yüzde 100 pamuklu bir kumaşın yüzeyinde sadece bir saat kalabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletinde bulunan Scripps Araştırma Merkezi görevlileri yaptıkları son çalışmada, mutasyon sonrası COVID-19'un eskiye nazaran çok daha dayanıklı ve ölümcül olduğunu belirlerken, pamuklu eldiven ve kumaşlarla plastik yüzeylerin COVID-19 virüsüne karşı tepkisine dair ilginç bulgulara ulaştı.

Plastiğe göre 170 kat daha işe yarıyor

  • Araştırma sonuçlarına göre, koronavirüs sonrası sıklıkla kullanılan plastik eldiven ve maskeler virüsün yüzeylerde tutunma gücü ele alındığında aslında hiç de etkili değil. Ancak yüzde 100 pamuklu kumaştan yapılan eldiven, maske ve diğer koruyucu ekipmanlar plastiğe göre 170 kat daha çok işe yarıyor.

8 farklı madde üzerinde gözlem yapıldı

Euronews'te yayınlanan habere göre, Scripps Araştırma Merkezi'nin çalışmasında tam 8 farklı madde üzerinde COVID-19 virüsünün yaşayabilme süreleri test edildi. Bu maddeler arasında hemşire ve doktorların sıklıkla kullandığı plastik nitril eldivenler, kimyasal maddelere dayanıklı eldivenler, N-95 ve N-100 tarzı özel koyucu maskeler, plastik, pamuklu kumaş ve eldiven ile çelik yer alıyor.

Pamuklu kumaşlarda bir saat yaşayabiliyor

  • Buna göre koronavirüsün plastik vizör şapkalarda 21 gün, paslanmaz çelikte 14 gün, nitril plastik eldivenlerde 7 gün, kimyasala karşı dayanıklı eldivenlerde 4 gün yaşayabilirken, pamuklu kumaş ve eldivenlerde sadece bir saat yaşayabiliyor.

Eğer 100'de yüz pamuklu bir kumaşın yüzeyine COVID-19 virüsü bulaşırsa, sadece bir saat içerisinde virüsün yüzde 99.9'u bu doğal ortamı terk ediyor. 24 saat içerisindeyse koronavirüsün tamamen doğal pamuklu kumaştan temizleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >