Kosova, İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacak

ABD Başkanı Donald Trump ve  Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic
ABD Başkanı Donald Trump ve Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic

Balkanlar'da kronik krizin tarafı Sırbistan ve Kosova liderlerine ekonomik normalleşme anlaşması imzalatan Trump, 'Sırbistan, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak, Kosova da İsrail'i tanıyacak' dedi. Benzer bir açıklama yapan Netanyahu, Kosova'nın Kudüs'te elçilik açacak ilk nüfus çoğunluğu Müslüman ülke olacağını duyurdu.

ABD'deki 3 Kasım seçimleri öncesi Başkan Donald Trump'tan yeni bir dış politika hamlesi geldi.

Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail'in ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmasını sağlayan Trump, bu kez Sırbistan ile 2008'de tek taraflı ayrılıp bağımsızlık ilan eden Kosova arasındaki kronik krize el atarak bir taşla iki kuş vurdu.

Sırbistan ile Kosova liderlerini Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te ağırlayıp 'tarihi' diye nitelenen 'ekonomik normalleşme' anlaşması imzalatan Trump, iki ülkenin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açmasını da sağladı.

İmza töreninde konuşan Trump, "Sırbistan, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak, Kosova da İsrail'i tanıyacak ve diplomatik ilişki kuracak" açıklamasını yaptı.

Trump, Twitter'da da şu paylaşımlarda bulundu:

"Sırbistan'ın büyükelçiliğini temmuz ayında Kudüs'e taşıma kararı için tebrikler Sayın Başkan Vucic. Cesur ve tarihi bir adım."

"Ortadoğu'da barış için bir başka önemli gün: Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kosova ile İsrail, ilişkilerini normalleştirme ve diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştı. Çok iyi. Daha fazla İslam ve Arap ülkesi yakında bunu takip edecek."

ABD medyasına yansıyan haberlerde, Sırbistan ile Kosova'nın anlaşmaya arabuluculuk yapan Trump yönetiminin ricasına karşılık, İsrail ile ilişkileri normalleştirme ve geliştirme noktasında karar aldıkları dile getirildi.

Ardından benzer bir açıklama İsrail Başbakanı Benyamin (Bibi) Netanyahu’dan geldi.

"İsrail ile Kosova diplomatik ilişkiler kuracak. Sırbistan’ın İsrail Büyükelçiliği Kudüs’e taşınacak" diyen Netanyahu, İsrail'le diplomatik ilişki kuracak Kosova'nın büyükelçiliğini Kudüs'te açmayı kabul ettiğini de duyurdu.

Bibi: İsrail'in tanınması çemberi genişliyor

Böylece Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açan ilk nüfusunun çoğunluğu Müslüman ülke olacağını vurgulayan Netanyahu, "Son günlerde belirttiğim gibi barış ve İsrail'in tanınması çemberi genişliyor, daha fazla ülkenin çembere katılması bekleniyor" dedi.

İsrail Başbakanı "Daha fazla Avrupa ülkesinin büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımasına yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz" diye ekledi.

Sırbistan'ın büyükelçilik taşıma süreci, Temmuz 2021’de tamamlanacak, o zamana dek Kudüs’te Sırbistan temsilciliği faaliyet gösterecek.

Bugüne dek sadece ABD ile Guatemala büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımıştı.

Kosova-Sırbistan anlaşması

Diğer yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, hafta boyunca Beyaz Saray'da devam eden müzakerelerin sonunda, bugün Trump'ın da katıldığı törende 'ekonomik normalleşme' anlaşmasına imza attı.