Kosova'da dağıtılan skandal Türkiye Haritası

Kosova'nın Prizren şehrinde okullara dağıtılan coğrafi haritalarda; Doğu Anadolu Bölgesinin Ermenistan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ise Kürdistan olarak gösterildiği sözde 'Türkiye haritası' büyük tepki çekti.

Kosova'nın Prizren şehrinde okullara dağıtılan coğrafi haritalarda gösterilen 'Türkiye haritası' büyük tepki çekti. Dağıtılan sözde Türkiye Haritasında; Doğu Anadolu Bölgesi Ermenistan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise Kürdistan olarak gösteriliyor.

Eğitim Bakanlığı'nın dağıtımını koordine ettiği kitaplardaki haritalarda herhangi bir anormallik olmadığı; Arnavutluk'tan Kosova'ya ücretsiz olarak gönderilen ve bir takım kuruluşlarca dağıtıldığı tespit edilen haritalarda bu skandalın tespit edildiği belirtildi.

"Eğitim Bakanlığının dağıttığı kitaplarda böyle bir şey yok"

Konuyla ilgili konuşan Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Prizren Eğitim Müdürlüğü'nde Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç, Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak kitap ve diğer araç ve gereçleri dağıttıklarını ancak Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan haritalarda bu tür bir durumun olmasının söz konusu olmadığını söyledi.

"Bazı dış ülkeler ve art niyetli dernek ve kuruluşlar aleni veya gizli bir şekilde bunları 'yardım' olarak dağıtıyor"


Kovaç, "Bazı dış ülkeler ve art niyetli dernek ve kuruluşlar aleni veya gizli bir şekilde bunları 'yardım' olarak dağıtıyor. Bunun bilincinde olan öğretmenlerin bunları kullanmama inisiyatifleri var. Ancak bazı art niyetli öğretmenler ek kaynak olarak bu tür haritaları okullarda kullanıyorlarmış. Bu bilgiye biz de yeni ulaştık. Prizren Eğitim Müdürlüğü olarak bunun takipçisi olacağız. Okulları ziyaret edip haritaları tekrar gözden geçireceğiz" diye konuştu.

Prizren'de 7 ilköğretim okulu, 4 lise bulunuyor. Prizren'de yaşayan Türkler haritaya ve bunu ülkeye gönderen Arnavutluk'a tepki gösterdi. Haritaların Kosova'da diğer kentlere de gönderilip gönderilmediği araştırılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >