Köylülerin silahla domuz nöbeti: Amaç öldürmek değil korkutmak

Bursa’da köylüler tarlalarını talan eden domuzlara karşı silahla nöbet tutuyor.
Bursa’da köylüler tarlalarını talan eden domuzlara karşı silahla nöbet tutuyor.

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinin Sarnıç köyünde, köylüler köyün farklı yerlerinde gruplar halinde tarlalarını talan eden domuzlara karşı silahla nöbet tutmaya başladı.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesinin Sarnıç köyü sakinleri tarlalarını talan eden domuzlara karşı silahla nöbet tutuyor. Köylüler domuzları vurmayıp, sadece havaya ateş ederek korkuttuklarını belirtiyor.

Edinilen bilgiye göre Uludağ yamaçlarında sürüler halinde gezen domuzlar, girdikleri tarlada hiçbir mahsul bırakmayıp, hepsini telef ediyor. Domuz sürülerinin ekili alanlarına zarar vermesinin önüne geçemeyen köylüler, son çare olarak, ellerine silah alıp köyün farklı yerlerinde gruplar halinde nöbet tutmaya başladı.

Köylüler, ellerindeki silahlarla domuzlara hiçbir zarar vermeyip, sadece havaya ateş edip, kaçmalarını sağlıyor. Domuzların köyün dibine kadar gelmeye başlamasıyla köylülerin tedirginliği bir kat daha arttı. Köyün belli noktalarına ses çıkartan düzenekler kuran köylüler şunları söyledi:

  • “Büyük zarar ediyoruz. Sabahlara kadar nöbet tutarken uyku da uyuyamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bizim gelirimiz bu ektiğimiz sebzeler. Bunların bir kısmını satıyor bir kısmını da saklayıp kışın tüketiyoruz. Bu işe bir çare bulunmasını istiyoruz”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >