Köyüne dönmek isteyenlere kurayla arazi dağıtıldı

Kura anından görüntü
Kura anından görüntü

Sivas-İmranlı Toklucak Köyü Derneği, başka illerde yaşayanların köylerine dönmeleri için 'Köye Dönüş Projesi'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında halka ücretsiz verilecek araziler kurayla dağıtıldı.

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Toklucak köyünde mülk sahibi olmayanlar için 'Köye Dönüş Projesi' başlatıldı. Sivas’a 123, İmranlı ilçesine ise 21 kilometre uzaklıkta bulunan Toklucak köyünde, proje kapsamında 107 dönüm arazi, 91 parsele bölünürken, köy geliştirme alanı belirlendi. Proje alanı içinde köy konağı ve sosyal alanlar da yer aldı. Köylerinde arazi sahibi olmak isteyen 89 kişi, kura çekimi için başvuruda bulundu.

"Teslimler bir ay sonra olacak"

Proje hakkında bilgi veren Toklucak Köyü Derneği Başkanı Süleyman Yılmaz ise "107 dönüm arazi üzerinde 91 parsele bölünmüş köy alanı projesi hazırladık. İçerisinde sosyal alan ve köy konağının olduğu proje kapsamında ihtiyacı olan köylülerimizin talepleri üzerine kura çekimi ile dağıtımını yapacağız. Şu anda yer belirleme işlemi yapılıyor ve bir ay sonra da teslimler olacak. Köye dönüş projesini hayata geçirmek istiyoruz. Köylülerimizden arsa problemi ve mülkiyet problemli olanların bu sorunlarını gidererek kendi şahsi bina yapabilecekleri arazileri kendilerine vermek istiyoruz" diye konuştu.