Kredi kartı faizlerinde indirim

Kredi Kartı
Kredi Kartı

Merkez Bankası TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarını indirdi. Buna göre

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,00, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 1,60 olarak belirlendi.

TCMB'nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. 12 Kasım 2016 tarihli ve 29886 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu tebliğin 4'üncü maddesinde değişiklik yapıldı.

Buna göre, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,00, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,60 şeklinde değiştirildi.

Aynı tebliğin 5'inci maddesinde de şu değişikliğe gidildi:

"Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,40’tır. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,00’dır.”

1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girecek bu tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütüyor.

Bu arada, 6 Nisan 2019'da yayımlanan Resmi Gazete'de TCMB tarafından 1 Nisan 2019'dan itibaren geçerli olmak üzere Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,15, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,65, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,72, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,22 olarak belirlenmişti.

Böylelikle 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek tebliğ ile kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları düşürülmüş olacak.

  • Kredi Kartı Limitlerine Göre Asgari Ödeme Tutarları
  • 15.000 TL’ye kadar limitli kredi kartlarında ödenmesi gereken minimum tutar toplam borcun yüzde 30’u, 15.000-20.000 TL arasında kredi kartı limiti bulunanların ödemesi gereken minimum tutar borcun yüzde 35’i, 20.000 TL ve daha yüksek limitli kredi kartlar için ödenmesi gereken asgari ödeme tutarı ise yüzde 40 olarak güncellenmiştir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmemesi Halinde Ne Olur?

Asgari ödemelerin 90 gün boyunca ödenmemesi halinde yasal takip süreci başlatılacaktır. Bu durumda takip başlatıldığından borç her geçen gün faizlenir ve yasal takip başladıktan sonraki süreçte bankalardan kredi kartı veya kredi alınamamaktadır. Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmanız halindeyse, 5 yıl süreyle kara listeden çıkamaz ve bankaya yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularınız doğrudan reddedilecektir.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >