Kulağını kesen ressam Van Gogh'a benzerliği 4975 dolar kazandırdı

Küresel çapta yapılan ‘Van Gogh’a en çok benzeyen insan’ yarışması sonuçlandı. Yarışmayı kazanan İngiliz aktör Dan Baker, Van Gogh'a benzerliğiyle 'yok artık' dedirtiyor.

Van Gogh bundan 126 yıl önce hayatını kaybeden, post-empresyonist tarzının öncüsü olarak kabul görmüş, Güneş Çiçeği ve Yıldızlı Gece gibi eserlerinin yanı sıra kendi portrelerini resmeden ünlü Hollandalı bir ressamdır. Uluslararası çapta yapılan “Van Gogh'a en çok benzeyen insan" yarışmasına katılan 35 yaşındaki İngiliz aktör Dan Baker, 1250 yarışmacı arasından sıyrılarak birinci oldu.


Yarışmadan bir arkadaşının haberinin olduğunu ve bunu kendisine ilettiğini belirten Baker, katılmaya karar verip bir fotoğraf gönderdikten sonra neler olup bittiğini beklemeye koyulmuş. Tüm yarışmacılar arasında en çok benzeyen kişi olduğuna karar verilmesinin ardından kendisinden farklı açılardan fotoğraflar ve bir Skype görüşmesi yapılması istenmiş.

Her şey tamam olduktan sonra ödül olarak 4975 dolar kazanmış. Yarışmanın hazırlanmasına sebep olan isim ise Van Gogh'un yalnızca kafasının olduğu bronz bir heykel yapmak isteyen ünlü Kanadalı romancı Douglas Coupland'mış.

Kaynak: www.webtekno.com

Dan Baker'ın diğer fotoğrafları
Dan Baker'ın diğer fotoğrafları
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >