Kullanımı birçok ülkede askıya alınmıştı: DSÖ AstraZeneca kararını açıkladı

Arşiv
Arşiv

Kanda pıhtılaşmaya ve ölümlere neden olabileceği gerekçesiyle birçok Avrupa ülkesinde kullanımı tedbir amaçlı askıya alınan Oxford-AstraZeneca aşısı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü "Aşının faydası risklerinden daha fazla, aşılama sürmeli" açıklamasında bulundu.

Oxford-AstraZeneca aşısı kullanımı, kanda pıhtılaşma ve ölümlere neden olabileceği gerekçesiyle Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde tedbir amaçlı askıya alınmıştı.

İngiliz aşısı AstraZeneca ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) gelen açıklamada, "AstraZeneca aşısının faydası risklerinden daha fazla, aşılama sürmeli" denildi.

"Son güvenlik verileri dikkatlice değerlendiriliyor"

Açıklamada, "DSÖ Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi, AstraZeneca aşısı için mevcut en son güvenlik verilerini dikkatlice değerlendiriyor. Bu inceleme tamamlandığında, DSÖ bulguları derhal kamuoyuna iletecek" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanı Emer Cooke, dün düzenlediği basın toplantısında, AstraZeneca'nın COVID-19 aşısının faydalarının, risklerinden daha fazla olduğunu ve bilimsel incelemeye devam edeceklerini açıklamıştı.