Kurulumu tamamlandı: Hawk, Libya'da göreve hazır

Hawk PIP-3
Hawk PIP-3

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talebiyle Türkiye tarafından gönderilen hava savunma sistemi Hawk, bölgede kurulumu tamamlanarak hazır hale getirildi. Göreve başlayan Hawk PIP-3 sistemi, arama izleme radarı, kontrol merkezi, fırlatıcılar ve füzelerden oluşuyor.

Libya’da meşrû Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talebi doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetlerince bu ülkeye gönderilen hava savunma sistemi Hawk, kurulumu tamamlanarak hazır hale getirildi. Sahada aktif durumda göreve başlayan Amerikan yapımı Hawk PIP-3 sistemi, arama izleme radarı, kontrol merkezi, fırlatıcılar ve füzelerden oluşuyor. Her biri 3 füze ile donatılmış 6 fırlatma rampası bulunan sistem, düşük ve orta irtifalarda savaş uçaklarını, insansız hava araçlarını, helikopterleri ve kısa menzilli karadan karaya füzelerini vurabiliyor.

"BAE ve Hafter'in saldırılarından koruyacak"

Yeni Şafak’a konuşan UMH Ordusu albaylarından Adil Abdulkâfi, hava sistemlerinin hazır olduğunu doğrulayarak şunları söyledi: “Türkiye, Libya ile yaptığı güvenlik ve askeri anlaşma çerçevesinde hava savunma sistemlerini gönderdi. Bu sistemler hava sahamızı Birleşik Arap Emirlikleri ve Hafter’i destekleyen bazı ülkelerin uçaklarından koruyacak. Tabii ki bu sistemlerin nerelere yerleştirildiğini söyleyemeyiz.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >