Kuşlara olan tutkusu yüzünden 'çay ocağını' yuva yaptı

Kuş tutkusu için çay ocağını yuva yaptı.
Kuş tutkusu için çay ocağını yuva yaptı.

Şanlıurfalı Abdurrahman Dal, Mecidiyeköy'deki küçük çay ocağını kuşlar için yuvaya dönüştürdü. Kuşlara oldukça tutkulu olan Dal bu sevgisi yüzünden küçük çay ocağında, 'Yoksul' adlı güvercin, üç kumru, dokuz muhabbet kuşu ve bir çift kanaryayı misafir ediyor. Kuş sevgisi ise aileden geliyor.

Kuşlara olan tutkusu aileden gelen Şanlıurfalı Abdurrahman Dal, Mecidiyeköy'deki küçük çay ocağını kuşlar için sıcak bir yuvaya dönüştürdü. Şanlıurfa'da üç kuşaktır güvercin besleyen Dal ailesinin bir üyesi olarak dünyaya gelen Abdurrahman Dal (33), köyde güvercinlerin içinde büyüdü.

Abdurrahman Dal.
Abdurrahman Dal.

Hayvan sevgisini aşılıyor

İstanbul'a 2002'de taşınan Dal, Mecidiyeköy'deki çay ocağında, tedavi ettiği "Yoksul" adlı yabani güvercin, üç kumru, dokuz muhabbet kuşu ve bir çift kanaryayı misafir ediyor.

Müşterilerine hayvan sevgisini aşılamaya çalışan, vatandaşlar tarafından kendisine getirilen yaralı kuşları da elinden geldiğince tedavi eden Dal, bir apartmanın çatısında, 250 güvercine de bakıyor.

Dal, bir tanıdığının bulduğu yeni doğmuş güvercini kendisine getirdiğini, "Yoksul" adını verdiği güvercini ağzıyla beslediğini, bu yüzden kuşun kendisini ailesi olarak gördüğünü dile getirdi.

Çay ocağına gelen müşterilerine hayvan sevgisini aşılıyor.
Çay ocağına gelen müşterilerine hayvan sevgisini aşılıyor.

Sevdiği insanlarla kuş pazarında buluşuyor

Dal, zengin dahi olsa Edirnekapı'daki kuş pazarına gitmeyi bırakmayacağını, orada eski dostları, tanıdığı ve sevdiği kişilerle buluştuğunu aktardı. Güvercinlerini çok iyi tanıdığını, her kuşun kendisine özgü özellikleri bulunduğunu aktaran Dal, şöyle devam etti:

"Kuş aynı insan gibidir. Kimisi hımbıldır, yer, içer, yatar, çalıştıramazsın. Kimisi sinirlidir, hepsine vurur. Kimisi bakarsın kibardır, böyle parmaklarının ucunda yürür, üzeri kirlenmesin diye. Kimisi zıpkın gibidir, sürekli uçar."

Abdurrahman Dal'ın güvercinleri.
Abdurrahman Dal'ın güvercinleri.

Dal, güvercinleri seven bir kişi bulursa evlenebileceğini belirterek, "Hayvansever biri olursa evlenirim ama 'Ben güvercin istemem evimde.' falan derse evlenmem, evlenemem. Ben onlarla (güvercinlerle) evliyim zaten." diye konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >