Kutupları aratmayan köy: Eksi 41 dereceyi gördüler

Vatandaşlar kutupları aratmayan soğuk havada yaşamaya çalışıyor
Vatandaşlar kutupları aratmayan soğuk havada yaşamaya çalışıyor

Yurdun dört bir yanında soğuk havaların etkisi devam ederken Van'ın Çaldıran ilçesi Bezirhane köyünde sıcaklık eksi 41 dereceyi gördü. Köyde yaşamlarını sürdüren vatandaşlar kutupları aratmayan soğuk havadan olumsuz etkilendiklerini belirtti.

Van'ın Çaldıran ilçesine 12 kilometre mesafede bulunan, deniz seviyesinden 2 bin 55 metre yükseklikteki Bezirhane köyünde, soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor.

Geçen sene eksi 39,2 derece ölçüldü

23 Ocak 2021'de en düşük sıcaklığın eksi 39,2 dereceyle ölçüldüğü Çaldıran Ovası'ndaki köyde yaşayanlar, mevsimin tüm zorluklarına rağmen hayatlarını sürdürüyor.

Araçları branda ve battaniyelerle örtüyorlar

Çeşmelerin donduğu, ağaçlarda kırağı, evlerin saçaklarında metrelerce buz sarkıtlarının oluştuğu 30 haneli köyde, hayvanların soğuktan etkilenmemesi için ahırlar da sobalarla ısıtılıyor.

Üzeri branda ve battaniyelerle örtülen araçların bile donduğu köyde, vatandaşlar evlerinin pencerelerini naylonla kapatarak soğuktan korunmaya çalışıyor.

Evden çıktıklarında kaşları, bıyıkları ve kirpikleri buz tutan vatandaşlar, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor, günün büyük bölümünü soba başında geçiriyor.

Vatandaşlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor
Vatandaşlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor

Tüm gün soba yakılıyor

Muhtar Mehmet Şefik Çakan, AA muhabirine, soğuk hava nedeniyle dışarı çıkamadıklarını, evde sürekli soba yakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Metrelerce kar yağan köyde, yılın 6 ayını kar ve soğuk havayla mücadele ederek geçirdiklerini belirten Çakan, şunları kaydetti:

"Memleketimizde kışın yaşamak çok zor oluyor. Eksi 41 dereceyi gördük. Hayat çok zor. Düz ve yüksek bir rakımdayız. Bu nedenle en soğuk yer burası. Evde 24 saat soba yakıyoruz. Böyle olmazsa yaşayamayız. Hayvanlarımızı dışarı çıkaramıyoruz. Yeni yavrulayan koyunlarımız var, yavruları soğuktan ölüyor. Her yeri buz tutuyor. Birçok evde sular donmuş, akmıyor. En büyük sıkıntımız soğuk. Çocuklarımızı okula göndermekte bile büyük güçlük çekiyoruz."

'Hep evdeyiz'

Köylülerden Yusuf Çakan da köyde soğuk havadan dolayı hayatın durma noktasına geldiğini ifade ederek, "Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Sadece erzak almak için merkeze gidiyoruz. Dışarı çıktığımızda da çok sıkı giyiniyoruz. Onun dışında hep evdeyiz. Sürekli soba yakıyoruz. Bazen komşuya bile gidemiyoruz sadece telefonlaşıyoruz." diye konuştu.

Mehmet Şirin Çakan ise, "Arabalarımız her gün donuyor. Güçlükle, altında ateş yakarak çalıştırabiliyoruz. Çok soğuk ve zor şartlarda yaşıyoruz." dedi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >