Kuzey Kore lideri Kim'den orduya 'muharebe tatbikatlarını artırma' emri

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve kız kardeşi Kim Yo Jong
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve kız kardeşi Kim Yo Jong

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, orduya muharebe tatbikatlarını artırma ve savaş hazırlıklarını güçlendirme talimatı verdi. Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong'sa, ABD'nin Pyongyang'ın silah testleri çerçevesinde fırlattığı herhangi bir füzeyi vurması halinde bunun `açık bir savaş ilanı` olarak değerlendirileceği uyarısında bulundu.

Kore Merkezi Haber Ajansına (KCNA) göre, iktidardaki Kore İşçi Partisinin Merkez Askeri Komisyonunun dün yaptığı toplantıya başkanlık eden Kim, ordudan askeri hazırlıkları artırmasını istedi.

Komisyonun toplantısı, Kuzey Kore’nin en son geliştirdiği silahları sergilemek üzere kuruluş yıl dönümü kutlamalarında yapmayı planladığı askeri geçit töreni hazırlıklarının öncesinde geldi.

Komisyon üyeleri, toplantıda 'askeri operasyon ve tatbikatların sürekli olarak genişletilmesi ve yoğunlaştırılması' ve 'savaşa hazır bulunma' durumunun güçlendirilmesi konularını ele aldı.

AFP
AFP

Devlet medyasının toplantıya ilişkin görüntülerinde, 'Füze Genel Bürosu' adı altında yeni kurulmuş olma ihtimali yüksek bir askeri operasyonel birimin bayrağı da yer aldı.

Kuzey Kore’de 75’inci kuruluş yılı kutlamalarının yarın başkent Pyongyang’da yapılması bekleniyor.

Tehdit: Attığımız test füzeleri düşürülürse, savaş sebebi sayarız

ABD ve Güney Kore'nin bölgede yürüttüğü ortak askeri tatbikatlar ve Kuzey Kore'nin füze denemeleri Kore Yarımadası'nda tansiyonu yükseltirken, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong'dan ABD'ye yönelik tehdit gibi uyarı geldi.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD'nin Pyongyang'ın silah testleri çerçevesinde fırlattığı herhangi bir füzeyi vurması halinde bunun `açık bir savaş ilanı` olarak değerlendirileceği uyarısında bulundu.

Ne olmuştu?

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, ABD'nin, Güney Kore ile askeri tatbikatlarını artırmasının bölgede gerilimi tırmandırdığını savunarak kısa veya uzun vadeli herhangi bir tehdide karşı 'ezici nükleer güçle' yanıt vermeye hazır olduklarını bildirmişti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen ay sonunda yeni nesil hayalet savaş uçakları ve uçak gemileri gibi stratejik askeri varlıkları Güney Kore'ye daha fazla konuşlandıracaklarını açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >