KYK borçlarının silinmesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği öğrenim kredisi borçlarının silinmesiyle ilgili çalışmada detaylar netleşiyor
Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği öğrenim kredisi borçlarının silinmesiyle ilgili çalışmada detaylar netleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı üniversitelilerin öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili çalışmada detaylar netleşiyor. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği düzenleme ile icra takipleri kaldırılacak, faizler silinecek, öğrenim kredisi artık verilmeyecek ve karşılıksız burs verilen öğrenci sayısı iki katına çıkarılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, öğrenim kredi borçlarıyla ilgili çalışma yapıldığını ve geri ödemeli kredi uygulamasına son verileceğini açıklamasından sonra detaylar ortaya çıkmaya başladı. Borcu olan 5 milyon gencin gözü Meclis'e çevrildi.

Borç 6 milyar liraya ulaştı

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Öğrenim kredisinden faydalanan 5 milyon civarındaki kişiden 400 bine yakınının borcunu ödeyemediği belirtiliyor. Buna göre; ödenmeyen borcun ana parası da yaklaşık 2,1 milyar lira. Gecikme cezası ve faizlerle birlikte borç 6 milyar lirayı aşıyor.Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu sebeple borçlar, alınan kredinin iki, üç katına çıkıyor.

İcra takipleri kaldırılacak, borç taksitlendirilecek

  • AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, öğrenim kredilerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin çıkarılacak düzenlemeyle öncelikle borcunu ödeyemediği için hakkında kanuni işlem başlatılan 280 bin civarındaki kişi hakkındaki icra takipleri kaldırılacak, borca uygulanan gecikme cezası ve faizleri silinecek. Borcun ana parası ise taksitlendirilecek. Ödeyecek gücü olmayanlara işe girene kadar erteleme hakkı getirilecek. Bu süre içinde gecikme faizi işletilmeyecek. Ayrıca; önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren geri ödemeli kredi uygulamasına son verilecek, ancak ihtiyacı olan öğrencilerin mağdur edilmemesi için geri ödemesiz verilen burs sayısı iki katına çıkarılacak. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 150 bin öğrenci geri ödemesiz burs hakkı kazandı. Bu sayının 300-350 bine çıkacağı ifade ediliyor.