Lale tarlasında 'Evde kal' mesajı verdiler

Lale tarlasında 'Evde kal' mesajı
Lale tarlasında 'Evde kal' mesajı

'Evde kal' çağrısına Konya'dan da destek geldi. Konya'da bir firmanın çalışanları, 25 milyon laleyi yetiştirdikleri tarlaya, 20 bine yakın lale ile 'Türkiye'm evde kal geri kalma' yazarak vatandaşlara çağrıda bulundu.

Konya'da bir firmanın çalışanları, 170 bin metrekare alanda yetiştirdikleri 25 milyon lalenin bulunduğu tarlaya, 'Türkiye'm evde kal geri kalma' yazarak vatandaşlara çağrıda bulundu.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Karatay ilçesi İsmil Mahallesi'nde Asya Lale firmasına ait, 40 çeşit lalenin üretildiği tarla, her yıl Türkiye'nin dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan ve ülkenin dört bir yanına lale gönderen bir üretim merkezi.

40 çeşit lalenin üretildiği tarlayı her sene binlerce turist ziyaret ediyor
40 çeşit lalenin üretildiği tarlayı her sene binlerce turist ziyaret ediyor

Özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelen ve 25 milyon lalenin bulunduğu tarlayı, bu yıl yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretçiler gezemiyor.

20 lale ile 'Türkiye'm evde kal geri kalma' yazdılar

Firma çalışanları, sessizliğe bürünen lale tarlasının ortasına, yaklaşık 20 bin lale ile 'Türkiye'm evde kal geri kalma.' yazdı.

Asya Lale Üretim Çiftliği Sorumlusu ve Ziraat Mühendisi Ramazan Kılıç, yaptığı açıklamada, tarlayı her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Salgın nedeniyle tarla ziyarete kapalı

Koranavirüs salgını nedeniyle vatandaşların evde kalmaları gerektiğini hatırlatan Kılıç, şöyle devam etti:

Lale tarlası koronavirüs nedeniyle ziyarete kapatıldı
Lale tarlası koronavirüs nedeniyle ziyarete kapatıldı

"Biliyoruz havalar gerçekten çok güzel ama bu salgını en hafif şekilde atlatabilmemiz için alınan tedbirlere uymalıyız ve evde kalmalıyız. Her yıl tarlayı binlerce turist ziyaret ederdi ama bu yıl salgın nedeniyle tarlayı ziyarete kapattık. İnşallah salgını en kısa sürede atlatırsak biz her zaman buradayız, vatandaşlarımızı bekleriz. Bu yüzden vatandaşların salgın sürecinde evde durmaları gerekiyor. Biz de evde kal çağrısına destek vermek amacıyla toplam 40 çeşitten 25 milyon lalenin ekili olduğu tarlamızın ortasına yaklaşık 20 bin lale ile 'Türkiye'm evde kal geri kalma' yazdık."

"Lale ile 'evde kal' çağrısına destek vermek istedik"

Kılıç, 170 bin metrekare alanda her yıl milyonlarca lale yetiştirdiklerini belirterek "Herkes farklı şekilde evde kal çağrısına destek verdi. Biz de lale işiyle uğraştığımız için böyle bir çalışma yaptık. 'Türkiye'm evde kal' diyerek vatandaşların dışarı çıkmamalarını istedik.

'Geri kalma' derken de 'Evde kal ama yine de çalış ve üret' demek istedik. Böyle bir mesaj vermeyi amaçladık. İnşallah daha güzel günler gelecek. Bu salgını da atlatacağız ama şimdilik lütfen evlerimizde kalalım." diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >