Leblebiyi sanata dönüştürdü

Demirpençe, taze ve iri leblebi kullanarak tasarladığı tespih ve bilekliklerin büyük ilgiyle karşılandığını belirtti.
Demirpençe, taze ve iri leblebi kullanarak tasarladığı tespih ve bilekliklerin büyük ilgiyle karşılandığını belirtti.

Leblebi üretimi konusunda en meşhur il konumundaki Çorum'da takı tasarımcısı tarafından leblebiden yapılan tespih, bileklik ve süs eşyaları büyük ilgi görüyor.

Leblebi denilince akla ilk gelen Çorum'da, bir takı tasarımcısı tarafından leblebiden tespih ve kolye üretildi. Kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda takı ve hediyelik eşya satışı yapan, tespih tutkusunu hobiye dönüştüren Mustafa Demirpençe, tespih ve bileklik gibi aksesuarlar tasarlamaya başladı.

Mustafa Demirpençe
Mustafa Demirpençe

Çorum leblebisinden tespih tasarladı

Demirpençe, yaptığı açıklamada, taze ve iri leblebi kullanarak tasarladığı tespih ve bileklikleri, çeşitli aksesuarlarla süsleyerek satışa sunduğunu söyledi.

Sanat Sokağı'ndaki iş yerinin vitrininde sergilediği ürünleri görenlerin şaşkınlık yaşadığını belirten Demirpençe, "Gerçek leblebi olup olmadığını soruyorlar. Plastik sananlar var." diye konuştu.

İşe hobi olarak başladığını anlatan Demirpençe, şunları dile getirdi:

  • "Tespih tutkum vardı. Sonra kendimi geliştirdim. Leblebiden tespih yapma fikri aklıma geldi. Bugüne kadar leblebiden kurabiye, ekmek, kebap yapıldı. Biz de tespih kültürüyle leblebiyi buluşturduk. Son dönemde bileklik de moda oldu. Sonra onu da ekledik. Bunları hatıra olarak, araçların viteslerine koymak, aynasına asmak için yaptık. Leblebiden süs eşyası olarak neler yapabilirim diye düşünürken kumbara ve biblo yaptım. Güzel bir Çorum hatırası olacağını düşündük."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >