Leyla'nın umut yolculuğu başladı: Yeni bir yüze kavuşmak istiyor

Leyla ve babası Said Demirci.
Leyla ve babası Said Demirci.

Kahramanmaraş'ta yaşayan ve 1,5 yaşındayken yüz ve kafa derisi yanan Leyla Demirci, yüz nakli olmak istediğini belirterek yardım çağrısında bulundu. Çağrısı karşılık bulan Leyla, yüz nakilleriyle adını duyuran Prof. Dr. Ömer Özkan ile görüştü. Dr. Özkan, ''Leyla'nın tüm kayıtları Sağlık Bakanlığında var. Bakan Bey'in kendisi ve ekibi Leyla'yı sahiplendi, ilgilendi. Kendileri bizi de aradılar" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, başındaki eşarbın alev alması sonucu yüzü ve kafa derisi yanan Leyla Demirci'nin testlerini yenileyeceklerini, uygun şartlar oluşursa tedavisi için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Leyla yeni bir yüze kavuşmak istiyor

Özkan, yüz nakli bekleyen Leyla Demirci ve Firdevs Tatar ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde düzenlediği toplantıda, Leyla'nın 7 yıllık hastaları olduğunu, 12 yaşından beri takibini yaptıklarını söyledi.

Leyla kendilerine ilk başvurduğunda 18 yaşından küçük olduğu için sadece tahlillerini yapıp, nakil dışında başka neler yapılabileceği konusu üzerinde durduklarını aktaran Özkan, "Leyla'nın yanık yüzdesi çok fazla ve vücudunda maalesef doku naklinin yapılabileceği alanları fazla değil" dedi.

Hasta listesinde bulunan ve aralıkla kontrolden geçirdikleri Leyla'nın son günlerde basının ve sosyal medyanın gücüyle gündem olduğunu belirten Özkan, bunun en azından gündeme gelmiş olması nedeniyle kötü bir şey olmadığını dile getirdi.

Prof. Dr. Ömer Özkan ve Leyla Demirci
Prof. Dr. Ömer Özkan ve Leyla Demirci

'Tedavisine elimizden geldiğince destek olacağız'

Leyla'nın çok sevdiği ve uyumlu hastalarından birisi olduğunu anlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Leyla sesini duyurarak organ ve doku bağışının ne kadar önemli olduğunun hatırlanması açısından önemli bir iş yaptı. Arkadaşlarımız testlerini tekrarlamak için Leyla'yı yakın zamanda kontrole çağırmıştı. Bazı nedenlerle gelemedi, gecikmesi vardı. Böylece bugün normal kontrolüne gelmiş oldu. İnşallah yakın zamanda Leyla'nın yine testlerini yaparız ve uygun şartlar oluşursa tedavisine elimizden geldiğince destek olmaya çalışırız. Leyla'nın tüm kayıtları Sağlık Bakanlığında var. Bakan Bey'in kendisi ve ekibi Leyla'yı sahiplendi, ilgilendi. Kendileri bizi de aradılar."

Özkan, Leyla'nın sadece bir örnek olduğuna ve onun gibi yüzlerce hasta bulunduğuna dikkati çekti. Leyla'nın 18 yaşın üstünde olmasının avantaj sağladığını vurgulayan Özkan, "Leyla 15 yaşındayken uygun iki donör çıkmıştı ama mevzuata takıldık. Biz de çok istemedik çünkü ergen yaşa gelmeden bu tür nakillerin yapılması uygun görülmüyor. Leyla'nın özel sağlık nedenleri dolayısıyla uzun yılları bulmadan ameliyat olması gerekiyor" diye konuştu. Özkan, Leyla'nın 10-15 gün kadar hastanede kalıp testlerden geçirileceğini bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >