20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Lite modası devam ediyor: Şimdi de Spotify!

​Lite modası devam ediyor: Şimdi de Spotify!
​Lite modası devam ediyor: Şimdi de Spotify!

Facebook ile başlayan sürece Instagram’ın da adapte olmasıyla birlikte Lite modası resmen başladı. Uygulamaların Lite versiyonları daha az veri harcayarak dolaşım sağlıyor ve birçok farklı ülkede ciddi anlamda işe yarayabiliyor. Lite furyasına son olarak Spotify’ın da dahil olacağı açıklandı. Peki Spotify Lite nedir? Spotify Lite nasıl çalışır? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

Çevrimiçi müzik dinleme platformları arasındaki rekabette oluşturduğu farklılıklar ve vadettiği performansa yakınlığıyla ilgi çekmeyi başaran Spotify, Apple Music başta olmak üzere rakiplerini zor durumda bırakmaya devam ediyor. Spotify şimdi de Android ekosistemindeki cihazlar için Lite sürümünü kullanıma sundu. Facebook ve Instagram’ın ardından bir müzik platformunun da Lite versiyona geçiş yapması Lite modasının geçerliliğini de gözler önüne serdi. Son dönemde özellikle ‘gelişmekte olan ülkeler’ ekseninde tercih sebebi olmayı başaran Lite uygulamalar, Spotify ile farklı bir gerçekliğe de adapte olabilir.

İlginizi çekebilirTelefon ekranı kırık olanlara müjde: Kendi kendini onaracak
İlginizi çekebilir770 TL'ye 4 kameralı akıllı telefonunuz olabilir: Doogee Mix 2

Spotify Lite nedir, nasıl indirilir? Hangi cihazlarda çalışır?

Facebook’un başlattığı, Instagram’ın devam ettirdiği ‘Lite’ akımı, daha geniş kitlelere ulaşmak konusunda oldukça iddialı. Bu iddia, düşük seviye cihazlara sahip kullanıcıların da uygulamada keyifle vakit geçirmesinden ileri geliyor. Daha düşük veri kullanımı, daha mütevazı cihazların daha ‘işe yarar’ hale gelebilmesi gibi etmenler kusursuz bir deneyimi ‘sadelikle’ sunabiliyor. Kısa bir süre önce Android versiyon uygulamasının Lite sürümünü indirmeye hazır hale getiren firma, yeni uygulamasını “çok sade bir arayüz” üzerine kurguluyor. Android 4.1 ve üzeri her cihaz için kullanılabilir olan uygulama, orijinalden çok daha az yer kaplıyor. Radyo veya çalma listeleri üzerinde kontrol mekanizması barındırmayan Spotify Lite, uygulamanın orijinaline göre çok daha sınırlı miktarda veri harcıyor. Spotify Lite, kullanıcıların mobil veri kullanımlarını sınırlandırabiliyor.

Uygulama ‘gelişmekte olan ülkeleri’ hedefliyor!

‘Gelişmekte olan ülkeler için’ mottosuyla yayına başlayan Lite sürümler, oluşturduğu yenilik ortamıyla da ilgi çekebiliyor ve keyif verici bir rahatlık da sunabiliyor. Şu an için test aşamasında olan sürümün zaman içerisinde daha ‘stabil’ bir çalışma şekline bürünebileceği de ifade ediliyor. Yalnızca 573 kb boyutuyla ilgi çeken Instagram Lite çalışmak için Instagram’a oranla çok daha az güç ve veri harcıyor. Spotify Lite, tıpkı Instagram Lite gibi daha az performans ile daha makul bir kullanım vadetmesiyle de uygulama kullanıcılarını şimdiden heyecanlandırmayı başardı…

🏃♂️ Daha hızlı, daha avantajlı! #spotify #spotifylite #music #technology #teknoloji

GZT Teknoloji (@gztteknoloji)'in paylaştığı bir gönderi ()

İLGİLİ HABERLER