Madagaskar, koronavirüse karşı bitkisel ilaç geliştirdi

Covid Organics bugün piyasaya çıkıyor
Covid Organics bugün piyasaya çıkıyor

Madagaskar'da koronavirüse karşı geliştirilen ve klinik testleri geçtiği öne sürülen 'Covid Organics' adlı bitkisel ilaç piyasaya çıkıyor. İlaç, sıtma tedavisinde de kullanılan artemisia içeriyor ve bu madde Çinli doktora Nobel Tıp Ödülü'nü kazandırmıştı.

Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsünce geliştirilen ve sıtma tedavisinde kullanılmasıyla bilinen artemisia bitkisi ve ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluşan ilaç, 'Covid Organics' ismiyle piyasaya çıkacak.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, yeni tip koronavirüse karşı geliştirdikleri önleyici ve tedavi edici bitkisel ilacı bugün tanıtacaklarını bildirdi.

"Birçok şifalı otun karışımından oluşuyor"

Ulusal televizyon kanalı TVM'de açıklamada bulunan Rajoelina, Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsünce (IMRA) geliştirilen ve klinik testleri geçen 'Covid Organics' adlı bitkisel ilacın hazır olduğunu açıkladı.

Covid Organics'in 'pelin otu' olarak bilinen artemisia bitkisi başta olmak üzere ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluştuğunu belirten Rajoelina, gün içinde ilacı görücüye çıkaracaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, ilacın seri üretimine hemen başlayacaklarını, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan artemisianın tıp dünyasında uzun zamandır bilindiğini aktardı.

Çinli doktora Nobel Ödülü getirmişti

  • Çinli bilim insanları tarafından Vietnam Savaşı'nda tedavide kullanılan artemisia, uzun süredir laboratuvarlarda test ediliyor.
  • Son olarak Çinli Doktor Youyou Tu, sıtmanın tedavisinde yüksek yok edici etkiye sahip artemisinin maddesini keşfedip saflaştırdığı için 2015 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >