Mahkeme kararına göre Rusya Devlet Başkanı Putin'in tutuklanabileceği 123 ülke

Arşiv
Arşiv

Rusya'nın üyesi olmadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savaş suçları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında da yakalama kararı almıştı. Buna göre, polis gücü olmayan mahkemeye taraf olan 123 ülkenin Putin'in ülkelerine gelmesi ya da bu ülkelerin hava sahasından uçakla seyahat etmesi halinde tutuklanması gerekiyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) savaş suçları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Lvova-Belova hakkında da yakalama kararı aldığı bildirildi. Rusya'nın üyesi olmadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Putin hakkında verdiği tutuklama kararı tartışma konusu olmuştu. Rusya üyesi olmasa da Putin'in tutuklanmasının önünde bir engel bulunmuyor.

'Ukraynalı çocukların yasa dışı olarak ülkeden çıkarılıp Rusya'ya nakledilmesinden' sorumlu tutulan Rusya Devlet Başkanı hakkında çıkarılan tutuklama emri 123 ülkede geçerli.

Roma Statüsü'nde imzası olan bu 123 devletin Putin için verilen tutuklama emrini infaz etmesi gerekiyor.

Bu ülkelerin 33'ü Afrika'da, 19'u Asya-Pasifikte, 18'i Doğu Avrupa'da, 28'i Latin Amerika ve Karayipler'de, 25'i ise Batı Avrupa ve diğer yerlerde bulunuyor.

Mahkemenin kendi polis gücü bulunmuyor, bu nedenle kararlarının infaz edilmesi için uluslararası iş birliği gerekiyor.

Karara göre Putin bu 123 ülkeden herhangi birine giderse ya da uçakla bu ülkelerin üzerinden geçerse tutuklanması gerekiyor.

Mahkeme kararının ardından Putin bir nevi tecrit altına girmiş oldu. Pandemiden bu yana zaten çok fazla Rusya'dan dışarıya çıkmayan Putin'in gidebileceği ülke sayısı da oldukça azaldı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden beri Putin sadece Belarus, Tacikistan, Türkmenistan ve İran'ı ziyaret etti. Bu ülkelerden Tacikistan da Roma Statüsü'nü imzalamıştı.

İşte Putin'in gözaltına alınabileceği ülkeler:

Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Barbados, Belize, Benin, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Belçika, Yeşil Burun, Kamboçya, Kanada, Çad, Şili, Kıbrıs Rum Kesimi, Kolombiya, Komorlar, Güney Kore, Fildişi Sahili, Kosta Rika, Hırvatistan, Danimarka, Dominik, Ekvador, El Salvador, Slovakya, Slovenya, İspanya, Estonya, Finlandiya, Fiji, Fransa, Gabon, Gambiya, Gürcistan, Gana, Granada, Yunanistan, Guatemala, Gine, Guyana, Honduras, Macaristan, İrlanda Cumhuriyeti, İzlanda, Cook Adaları, Marshall Adaları, İtalya, Japonya, Ürdün, Kenya, Kiribati, Lesoto, Letonya, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Kuzey Makedonya, Madagaskar, Malavi, Maldivler, Malta, Mauritius, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Meksika, Namibya, Nauru, Nijerya, Norveç, Yeni Zelanda, Nijer, Filistin, Panama, Paraguay, Hollanda, Peru, Polonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Romanya, Samoa Saint Kitts ve Nevis, San Marino, St. Vincent ve Grenadinler, St. Lucia, Senegal, Sırbistan, Seyşeller, Sierra Leone, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Surinam, Tanzany,a Tacikistan, Doğu Timor, Trinidad ve Tobago, Tunus, Uganda, Uruguay, Vanuatu, Venezuela, Cibuti, Zambiya

Kaynak: Haber Global

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >