Mahkemeden özel okullarla ilgili emsal karar: Velilerden dönem içinde ek ücret alamayacak

Arşiv
Arşiv

Bursa Üçüncü Tüketici Mahkemesi özel okullar için emsal niteliğinde bir karara imza attı. Çocuğu özel okula giden bir kişi, erken kayıt sözleşmesine aykırı talep edilen yemek ve kırtasiye ücreti için dava açtı. Tüketici mahkemesinin kararına göre; özel okul yönetimi, erken kayıt yaptıran kişiden dönem içinde 'yemek ve kırtasiye gideri' adı altında ek ücret talep edemeyecek.

Özel okul ücretlerine bu yıl için yüzde 36,72’lik artış sınırı getirildi. Bu oranı düşük bulan bazı özel okullar, velilerden yemek, kırtasiye, kıyafet ve servis gibi hizmet ve ürünlerden ek ücret talep etmeye başladı. Duruma tepki gösteren ve ek ödemeyi yapmayı kabul etmeyen velilere, bazı özel okul yönetimleri tarafından öğrencinin kaydının yenilenmeyeceği bildirildi.

Bursa'daki bir özel okulda da aynı sorun yaşanınca durum yargıya taşındı.

Çocuğu bu yıl 4'üncü sınıfa giden Murat Ç. (44), erken kayıt sözleşmesine aykırı olarak talep edilen yemek ve kırtasiye ücretini ödememek için Bursa 3'üncü Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı.

Dönem içinde ek ücret talep edemeyecek

Ekim ayında açılan davanın karar duruşmasında Murat Ç., aylık düzenli olarak borç olunduğuna dair okuldan mesaj geldiğini belirtti.

Kararını açıklayan Bursa 3'üncü Tüketici Mahkemesi hakimi, davacı öğrenci velisinin, 2022-2023 eğitim öğretim yılı öğrenci kayıt sözleşmesine dayalı olarak talep edilen, 5 bin 500 TL'lik ek ücret borcunun olmadığına hükmetti.

Karara göre; özel okul yönetimi, erken kayıt yaptıran Murat Ç.’den dönem içinde 'yemek ve kırtasiye gideri' adı altında ek ücret talep edemeyecek.

Kararın emsal niteliğinde olduğuna dikkati çeken avukat Gürkan Sümer, "Bu kararla birlikte ek ücretleri ödemeyenler bakımından, aynı şekilde bizim yaptığımız gibi bir başvuru yaptıklarında bu ücreti ödememeleri gibi bir durum söz konusu olabiliyor" dedi. Bütün velileri ilgilendiren bir karar olduğunu belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >