Maket polis aracı trafik kazalarını yüzde 17 azalttı: Maliyeti bin 500 lira

Kazaların en fazla oluştuğu 582 noktaya “maket polis aracı” yerleştirildi.
Kazaların en fazla oluştuğu 582 noktaya “maket polis aracı” yerleştirildi.

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de trafik kazalarının en fazla oluştuğu 582 noktaya “maket polis aracı” yerleştirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, konuya ilişkin “Maket koyduğumuz yerlerde geçmiş yıllara göre son bir yıl içinde trafik kazalarında yüzde 17.4 azalma sağladık. Bakanlığımız açısından bu ciddi bir rakamdı. Buradaki iyi hâli görünce ülke geneline daha da çok yaygınlaştırmaya karar verdik” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de kazaların en fazla oluştuğu 582 noktaya “maket polis aracı” yerleştirdi. Maliyeti bin 500 TL civarında olan maketlerle son bir yılda trafik kazalarında yüzde 17.4 oranında azalma sağlandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, TBMM’de yaptığı açıklamada, maket polis araçlarına ilişkin şu bilgiyi verdi:

  • “Her yıl ortalama Türkiye’de 1 milyon yeni araç trafiğe çıkıyor. Alınan bütün önlemlere rağmen hâlen yılda yaklaşık 7 bin kişi de hayatını kaybediyor. Günlük ortalama 20 kişiyi kaybediyoruz. ‘Kara nokta’ dediğimiz, kazaların ve özellikle ölümlü kazaların çok olduğu yerleri tespit ettik.”

Tespit edilen 582 noktaya bu maket polis araçları konulduğunu kaydeden Ersoy “Bunları ışıklandırdık ve maket koyduğumuz yerlerde geçmiş yıllara göre son bir yıl içinde trafik kazalarında yüzde 17.4 azalma sağladık.

Türkiye genelinde 582 noktaya yerleştirilen maket polis araçlarıyla birlikte trafik kazalarında yüzde 17.4 azalma sağlandı.
Türkiye genelinde 582 noktaya yerleştirilen maket polis araçlarıyla birlikte trafik kazalarında yüzde 17.4 azalma sağlandı.

Bakanlığımız açısından bu ciddi bir rakamdı. Buradaki iyi hâli görünce ülke geneline daha da çok yaygınlaştırmaya karar verdik” dedi.

Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

  • “Bunların hemen hemen tamamını yerel yöneticilerimiz yerel imkânlarla yaptılar, Bakanlıktan bir ödenek göndermedik. Ancak ortalama maliyetinin yaklaşık bin 500 lira civarında olduğu bilgisini uygulamayı yapan arkadaşlarımızdan aldık. Bizim gönderdiğimiz maket başına bir ödenek falan yok. Yerel yöneticilerimiz; kaymakamlarımız, valilerimiz, emniyet müdürlerimiz, jandarma komutanlarımız... Belediyeler, ortak orada biz ihtiyaçları tespit ediyoruz, onlar kendi bölgelerinde bu önlemleri alıyorlar.”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >