Malatyada'da çıplak heykel yine gündemde: Terziden ilginç formül, şort dikecek

Mehmet Ali Yaman
Mehmet Ali Yaman

Malatya'da yıllardır tartışma konusu olan 'çıplak heykel' tekrar gündeme geldi. Malatya'da yaşayan bir terzi şehrin göbeğinde bulunan çıplak heykele görev verilmesi halinde şort veya pantolon dikeceğini açıkladı.

Malatya’da yaşayan terzi Mehmet Ali Yaman, şehrin göbeğinde bulunan Atatürk heykelinin yanında yer alan çıplak genç figürünü kapatmak için kolları sıvadı. Terzi, görev verilmesi halinde çıplak heykel için pantolon veya şort dikeceğini açıkladı.

  • Malatya’da birçok resmi töreninin yapıldığı ve her gün binlerce vatandaşın gördüğü Atatürk Anıtında Atatürk’ün heykelinin yanındaki çıplak heykel yine gündeme geldi.

Mehmet Ali Yaman
Mehmet Ali Yaman

'Şort giydirilsin'

1940’lı yıllarda yapılan çıplak insan heykeli, Malatya Türk Ocakları Başkanı Nadir Günata’nın ‘şort giydirilsin’ açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi.

Malatyalı terzi Mehmet Ali Yaman da bu ayıbı kapatmak ve Malatya’nın bu şekilde gündeme gelmesini önlemek için kolları sıvadı.

Heykelin ölçülerini aldı

Terzi Mehmet Ali Yaman, malzemelerini alarak heykelin yanına gitti ve ölçülerini aldığı çıplak heykeli kapatmak için gönüllü oldu.

Yıllardan beri Malatya’nın çıplak heykelle gündeme gelmesinin kendisini rahatsız ettiğini aktaran Yaman, “Ben de bir vatandaş olarak dedim ki ne bayrağımızın altına ne de Atatürk’ümüzün yanına bu çıplak heykel yakışmıyor. Eğer heykeltıraşlar ve bu işin uzmanları bu heykele müdahale etmeyeceklerse ben bir terzi olarak bu heykele bir pantolon veya şort dikeyim. Herhangi bir maddi çıkar beklemiyorum. Tek amacım vatandaşlarımız bu heykele utanmadan baksın. Burada Atatürk’ümüze bakmak istiyoruz ama yanında çıplak heykeli görüyoruz. Ben artık bir vatandaş ve terzi olarak bu işe dur demek için elimden geleni yapacağım. Aşağı yukarı ölçülerimizi aldık. Bu işe talibiz” şeklinde konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >