Manav mı kuyumcu mu? Eriğin tanesi 20 liraya satılıyor

Üç adet eriğin fiyatı 60 liradan satılıyor
Üç adet eriğin fiyatı 60 liradan satılıyor

Kış mevsiminde de manav tezgahlarında yerini alan yaz meyvelerinin rekortmeni erik oldu. Üç tane yeşil erik 60 liraya, kilosu ise bin liraya satılıyor. Eriğin fiyatını öğrenen bir vatandaş "Kuyumcu dükkanına mı geldim yoksa manava mı" diyerek şaşkınlığını belirtti.

Yaz aylarında kilosu 2-3 liraya kadar düşen yeşil eriğin fiyatı altınla yarışıyor. Amasya'da 60 grama denk gelen üç tane yeşil erik 60 liraya, kilosu ise bin liraya satılıyor. Şaşkınlığını gizleyemeyen bir vatandaş, "Kuyumcu dükkanına mı geldim yoksa manava mı" dedi.

"Yazın para bile vermeden aldığımız yerler oluyor"

Manava değil de kendini kuyumcu dükkanına girmiş gibi hissettiğini söyleyen Cumali Tanrısever, şöyle konuştu:

"Manavımız üç tane eriğe '60 lira' dedi. Şu an şaşkınlık içerisindeyim. Yazın özellikle hiç para vermeden aldığımız yerler oluyordu. Malum kış mevsiminden dolayı bulunmayan bir meyve, ben kilosunu 20-30 liradan alırım diye düşünüyordum. Üç tanesi 60 liradan tanesi 20 liraya geliyor. İlk girdiğimde burası manavlıktan kuyumculuğa dönmüş dedim"

"Kilo ile değil tane ile satıyoruz"

Küçük yaşlardan beri ilçede pazarcılık işi yapan manav Mustafa Karatağ ise "Malum kış mevsimi, koronavirüs salgını ve üretimin az olması nedeniyle erik artık kilo ile değil tane ile satılıyor. Müşteriler fiyatını söylediğimizde çok şaşırıyor. Aşeren hamile eşinin isteğini yerine getirmek isteyen eşler işletmemize gelip istedikleri ürünü bulunca mutlu oluyorlar" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >