Manavgat Belediyesi'nden yardım çağrısı yapıldı: Şehir merkezine kül yağıyor

Manavgat'taki yangın mağdurları yardım bekliyor
Manavgat'taki yangın mağdurları yardım bekliyor

Manavgat'ta dün başlayan ve halen süren yangında 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Yangın bölgesi dünden bu yana yoğun duman altında. Manavgat kent merkezine ise kül yağdığı belirtiliyor. Manavgat Belediyesi 'gün birlik olma günü' diyerek sosyal medyadan yardım çağrısında bulundu.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde dün farklı noktalarda çıkan orman yangınına müdahale sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sabah yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söylemişti. Ancak rüzgarın da etkisiyle alevlerin birçok noktada etkili olduğu belirtildi.

AFAD yangında 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, "122 vatandaşımız etkilenmiştir. 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir" denildi.

Yangın mağdurları için yardım çağrısı

Manavgat'taki büyük orman yangınından mağdur olanlar uzanacak yardım ellerini bekliyor.

Manavgat Belediyesi sosyal medyadan yaptığı çağrıda bu ifadelere yer verdi;

"Yangından zarar gören vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla yapacağınız GIDA, BUZ ve İÇECEK yardımlarınızı Atatürk Kültür Merkezimizde oluşturduğumuz ‘’Yangın Dayanışma Merkezi’’mize ulaştırabilirsiniz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Manavgat Devlet Hastanesi yoğun bakımda entübe durumunda olan 10 hastanın önlem amaçlı başka hastaneye nakledildiğini kaydetti.

Pakdemirli, hastanenin yangınla ilgili herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya olmadığını ve hizmetlerin kesintisiz devam ettiğini dile getirdi.

İlçeye bağlı Dikmen Mahallesi'ndeki ormanlık alanda süren yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek kısa sürede birçok eve sıçradı.

Bölge tahliye ediliyor

Yangında evler, sera ve tarım alanları zarar gördü. Yangın bölgesine girişler tamamen kapatıldı, bölgedeki vatandaşlar da jandarma ekipleri tarafından tahliye ediliyor.

Dikmen Mahallesi'ndeki yangının, Sarılar Mahallesi'ne doğru hızla ilerlediği bildirildi.

Söndürme çalışmalarına 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinası, 960 personel ve 30 su ikmal aracı ile devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı da bölgeye 19 ambulans, 6 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 24 personel, 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına da başlandı.

Ayrıca Akseki'de başlayıp Manavgat'a sıçrayan yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Mahsur kalanlar kurtarıldı

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, orman yangını sonrası Oymapınar Barajı'ndaki bir restoranda mahsur kalan 10 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Bu yangın nedeniyle de Kepezbeleni, Karaöz mahalleleri ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri'ndeki bazı evler boşaltıldı.

Mahallelerde evler, ahırlar yandı. Vatandaşlar bir yandan evlerine ulaşan yangını bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalışırken, bir yandan da hayvanlarını bölgeden uzaklaştırıyor.

Yangında oluşan yoğun duman nedeniyle bölgede güneş de kayboldu. Manavgat kent merkezinde ise kül yağdığı bildirildi. Uzmanlar yoğun duman ve külün solunum rahatsızlığı olan vatandaşlar için tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >