Mangala kekik yerine bonzai attı! 1 kişi öldü 8 kişi yaralandı

Arşiv
Arşiv

İstanbul Üsküdar'da mangal yaparken ete kekik yerine bonzai karıştırarak bir kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen ev sahibi hakkında, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Üsküdar'da mangal yaparken ete baharat yerine yanlışlıkla bonzai karıştırarak bir kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen ev sahibi Aysel K. hakkında, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 19 Şubat 2017'de şüpheli Aysel K'nin, kız kardeşi, eniştesi, yeğenleri, annesi, oğlu, gelini ve torununu Yavuztürk Mahallesi'ndeki evine davet ettiği anlatıldı.

Evde bulunanların daha sonra yemek yemek için bahçede mangal yaptıkları kaydedilen iddianamede, şüpheli Aysel K'nin mutfakta raftan aldığı ve içerisinde kekik olduğunu düşündüğü bir kavanozu ablası mağdur müşteki H.A'ya vererek tavuk etini soslamasını istediği, soslanan etleri pişirerek yediklerinde ise orada bulunanların zehirlenerek hastanelere kaldırıldığı anlatıldı.

1 kişi öldü 8 kişi yaralandı

İddianamede, evde bulunanlardan şüphelinin eniştesi B.A'nın 28 Şubat 2017'de hastanede hayatını kaybettiği belirtilerek, diğer mağdur müştekilerin ise alınan Adli Tıp raporlarına göre kimisinin hayati tehlike geçirecek derecede, kimisinin basit tıbbi müdahale ile iyileşebilecek derecede yaralandıkları aktarıldı.

Olay üzerine şüphelinin mutfağından ele geçirilen çeşitli bitkiler ile ölen kişi ile mağdurların yedikleri tavuk etinden alınan numuneler üzerinde kriminal inceleme yapıldığı belirtilen iddianamede, bir yenilmiş tavuk parçası üzerinde halk arasında "bonzai" diye tabir edilen sentetik kannabionidler sınıfından ABD-FUBİNACA bazlı uyuşturucu madde olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Bahçede bulduğu poşeti kekik sanmış

Şüpheli Aysel K'nin ifadesine de yer verilen iddianamede, Ankara'dan gelen kız kardeşini ve diğer yakınlarını mangala davet ettiğini, bahçede mangal için odun toplarken poşet içerisinde bir bitki gördüğünü, geçen seneden kalmış kekik olduğunu düşünerek bitkiyi mutfağına götürdüğünü, sonra bununla et terbiye ettiklerini, pişen etleri yedikten sonra kendisi de dahil herkesin rahatsızlandığını söylediği aktarıldı.