Mango hasadı Alanya'da başladı

Mango
Mango

Alanya değince akla ilk olarak alabildiğine uzun plajlar, eşsiz koylar ve bilumum turistik bölgeler gelir. Turizmin kalbinin attığı bu şehrin bir diğer doğal ayrıcalığı da tropikal iklime uygun meyvelerin yetişiyor olması. Son dönemlerde ülkemizde tropik meyvelere olan rağbetin giderek artıyor olması üreticileri de harekete geçirdi. Tropikal meyve ağaçları adeta kazanç kapısına dönüştü. Geçtiğimiz ay avokado hasadının başlamasının ardından şimdide bir başka tropik meyve olan mango hasadı başladı.

Tropikal iklim özelliğini taşıması, tropikal meyve ağaçlarının bölgeye iyi adapte olması, iyi ürün vermesi ve diğer ürünlere göre gelirinin yüksek olması Alanyalı çiftçileri tropikal meyve üretimine yöneltti. İlçedeki tropikal meyve üretimi muz ile başlarken, onu avokado takip etti.

Günümüzde Alanya’da muz ile avokadonun yanı sıra mango ve papaya başta olmak üzere çerimoya, karambola (yıldız meyvesi), dragon fruit (ejder meyvesi), custard apple (Hint ayvası), longon (kedigözü), mangis, salak pondoh, star fruit, jambu bangkok, jambu bıjı, rambutan rapiah gibi 24 çeşit tropikal meyve yetiştiriliyor. Geçtiğimiz ay avokado hasadının başlamasının ardından şimdide mango hasadı başladı. Alanya bölgesi ve Türkiye geneline satılan bu meyvelerin en büyük avantajı ise tane hesabı ile kolayca pazarlanması.

Ürüne olan talep çok fazla

Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, coğrafi yapımın ev verişli olması nedeniyle ilçede yaklaşık 25 çeşit tropik bitki yetiştirildiğini söyledi. İlk başlarda üreticinin kendi imkanıyla tropik yetiştirdiğini söyleyen Musluoğlu, daha sonra oda olarak öncülük yaptıklarını aktardı. Başkan Musluoğlu, ”2 Ocak 2018’de alınan bakanlık onayı ile fidan ithalat izni aldık. Anavatanındaki üreticilerle görüştük. Bakanlığın istediği kriterleri yerine getirmeye çalışıyoruz, fidanların pazarlığını yaptık. Önümüzdeki ay fidanları toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Ürünün piyasası iyi, her bölgede ürün yetişmiyor. Ziraat odası olarak hangi bölgelerde verim alınabileceği konusunda yaptığı araştırmaları üreticilerimiz talep ederse kendileriyle paylaşırız" dedi.


"Ülkemizde geliştirmek için yaygınlaştırmak için uğraşıyoruz"
Uzun süre muz ile erik üretimi yaptığını aktaran çiftçi Faruk Özçelik, kutsal topraklardaki ziyaretinde mangoyla tanışarak bu meyvenin üretimine geçtiğini belirtti. Özçelik, fidanın 150 ile 250 lira arasından satılması sebebiyle bahçe kurmanın zor olduğunu belirtirken elde ettiği ürünün ise cins ve boyutuna göre ortalama 8 ile 15 lira arasında pazarladığını çok küçük meyvelerin ise 3 liradan alıcı bulduğunu ifade etti.

Mangonun Faydaları

Mango, potasyum ve magnezyum açısından zengin bir meyvedir. Bu iki mineral, tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, bu harika meyvenin içinde B2, B6, A, C, K vitaminleri ve folik asit bulunmaktadır. Tüm bunlar, kalp ritminizi dengelemeye ve vücudunuzun her yerine besin ve oksijen ulaşmasına yardım eder.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >