Maria Kasırgası'nda 64 değil 2 bin 975 kişi ölmüş!

Maria Kasırgası
Maria Kasırgası

2017 yılında Karayip Adaları'nda meydana gelen Maria Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 64 olarak açıklanmıştı. Porto Riko hükümeti ölen sayısının 64 değil 2 bin 975' yükselterek yeni bir açıklamada bulundu.

Porto Riko hükümeti, 2017 yılında Karayip Adaları'nda meydana gelen Maria Kasırgası'nın daha önce 64 olarak açıklanan ölü sayısını 2 bin 975'e yükseltti.

Yeni soruşturmanın ardından duyurdu

Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, bulguları uzun soluklu bağımsız bir soruşturmanın ardından duyurdu.

Maria, Karayip Adaları'nda son 90 yılda görülen en güçlü kasırga olarak tarihe geçti. Hükümet son bir yılda defalarca kasırga felaketinde hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını vermemekle suçlanmıştı.

Maria Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 64 olarak açıklanmıştı.
Maria Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 64 olarak açıklanmıştı.

'Bilimsel dayanakları var'

Vali Rosello, düzenlediği basın toplantısında "Yetkililere resmi ölü sayısını 2,975'e çıkarmaları için talimat veriyorum" dedi. Rosello ayrıca, "Bu tahmini bir rakam olsa da, bilimsel dayanakları var" diye konuştu.

Resmi rakam değişmemişti

Porto Riko hükümeti daha önce ölü sayısının 64'ten fazla olduğunu kabul etmiş, bazı uzmanların tahmini rakamı 4,600 olarak vermesine rağmen, resmi ölü sayısını değiştirmemişti.

Güncel veriler George Washington Üniversitesi tarafından açıklandı.
Güncel veriler George Washington Üniversitesi tarafından açıklandı.

Porto Rikolu yetkililer, Maria Kasırgası'nın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen altyapıyı ve güç nakil şebekelerini yenilemekte zorlanıyor. Yaraların sarılması ise yaklaşık 139 milyar dolara mal olması bekleniyor.

  • Güncel veriler ise, ABD'deki George Washington Üniversitesi'nin araştırmalarına dayanıyor.

Araştırmacılar, Maria'nın adayı vurduğu Eylül 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasındaki verileri inceledi ve Porto Riko hükümeti de bağımsız araştırmanın sonuçlarını kabul etti.

Elektrik kesintileri, temiz su yetersizliği

Aynı araştırma, Porto Riko'da yoksulların kasırga sonrası hayatını kaybetmesi ihtimalinin yüzde 45 daha fazla olduğuna işaret etti. Maria Kasırgası sonrası tedavi koşulları ve temiz suya erişimin yetersizliği ile tekrar eden elektik kesintileri nedeniyle, çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.

Karayip Adası, 3,3 milyon ABD vatandaşına ev sahipliği yaparken, son araştırmaya göre kasırga nedeniyle nüfusun yüzde 8'i evlerini terk etmiş durumda.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >