Marmara sallandı, Prof. Dr. Naci Görür uyardı: Yeri bakımından önemli

Naci Görür
Naci Görür

Marmara Denizi'nde dün gece depremi yorumlayan Prof. Dr. Naci Görür, "Dün gece Marmara Denizinde minimum 7,2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3,1 deprem oldu. Küçük ama yeri bakımından önemli" uyarısında bulundu.

İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde gece saat 2 sıralarında gerçekleşen 3,1 büyüklüğündeki depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Depremin gerçekleştiği yerin önemine dikkat çeken Görür, "Arkadaşlar, dün gece Marmara Denizinde minimum 7,2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3,1 deprem oldu. Küçük ama yeri bakımından önemli. Sevgiyle" ifadelerini kullandı.

Görür daha önce de uyarmıştı

Görür, daha önce yaptığı bir açıklamada, "İstanbul'da yaptığımız uyarı hala devam ediyor, uyardığımız deprem hala gelmedi. Marmara'da beklenen depremin 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla 30 sene içerisinde olma olasılığını yüzde 64 olduğu bilimsel olarak açıklandı. 1999'dan bu yana 23 sene geçti, yüzde 64 olasılık 2029'a kadar olduğuna göre biz işin son evresine geldik. Yaptığımız çalışmalarda Marmara'nın altındaki Kuzey Anadolu'nun bir bölümü olan fay hattının kırıldığı takdirde minimum 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde deprem üretir. Bu bayağı büyük bir deprem demektir. Bu deprem olduğu takdirde İstanbul'un Marmara kıyılarına yakın olan yerleri en az 9 şiddetinde, kıyılardan uzaklaştıkça da 8 şiddetinde depreme maruz kalır" demişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >