Marmara'da müsilaj seferberliği bugün başlıyor

Arşiv
Arşiv

Marmara'daki en büyük deniz temizliği seferberliği, Caddebostan sahilinden Bakan Murat Kurum tarafından başlatılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilajla ilgili eylem planını "Türkiye'nin en büyük deniz temizliğini yapacağız." ifadeleriyle açıklamıştı.

Bunun yanı sıra Bakan Murat Kurum'un imzasıyla ilgili bakanlık, valilik ve belediyelere "Marmara Denizi Eylem Planı"nın uygulanmasına ilişkin Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ile genelge gönderilmişti.

Genelgede, müsilajdan kaynaklanan kirliliğin 7 gün 24 saat esaslı çalışılarak deniz ortamından giderilmesi, toplanması ve yönetimine ilişkin 8 Haziran 2021 tarihinde en büyük deniz temizliği seferberliği başlatılacağı belirtilmişti.

Eş zamanlı yürütülecek

Seferberlik, bugün itibariyle Bakan Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile İstanbul'da, Caddebostan sahilinden saat 14.00'te başlatılacak.

Temizlik çalışmaları, İstanbul'da Pendik, Kocaeli'de Karamürsel, Bursa'da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ'da da eş zamanlı sürecek.

"Marmara hepimizin"

Müsilaja karşı seferberlik, "Marmara Hepimizin" sloganıyla yürütülecek.

Bakan Kurum'dan çağrı: Caddebostan'da buluşalım

Öte yandan, Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Murat Kurum, "Türkiye'nin en büyük deniz temizleme seferberliğini başlatıyoruz. Marmara Denizi'ni sağlıklı günlerine kavuşturmak için bugün saat 14.00'te Caddebostan Sahili'nde buluşalım" sözleriyle de vatandaşlara çağrıda bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >