Marmaris'teki yangınlar tamamen söndürüldü

Marmaris'te her yer kül oldu
Marmaris'te her yer kül oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Marmaris'teki yangının kontrol altına alınıp tamamen söndürüldüğünü duyurdu.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde turizm sektörü ve Marmaris Ticaret Odası ile Deniz Ticaret Odası'nın temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yapılan toplantının ardından kameraların karşısına geçti.

Bakan Ersoy, görüşmede geçen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Marmaris'teki yangınlara ve turizm sektöründeki hedeflere değinen Bakan Ersoy, açıklamalarında şu sözleri kaydetti:

"Marmaris halkına geçmiş olsun diyoruz. Bugün bu bölgedeki yangınlar tamamen kontrol altına alındı ve söndürüldü. Şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor. İnşallah soğutma çalışmaları gün içinde tamamlanıp yangınla ilgili faaliyetler sonuçlandırılmış olacak. Önceliğimiz Marmaris’in doğal zenginliklerinin, ormanlarının yeşilinin tekrar kazandırılması.

Yaraların sarılması, kayıpların telafisi hızlı bir şekilde tarafımızdan sağlanacak. Ama biz bütün bu çalışmaları da devlet olarak yeterli bulmuyoruz.

"Önceliğimiz Marmaris'e yeni bir hikaye yazmak"

Bizim önceliğimiz bundan sonra Marmaris’e yeni bir hikaye yazmak. Marmaris Türkiye’nin en eski ve en önemli turizm bölgelerinden biri. Bazen turizmde eski olmak, birinci olmak avantaj gibi olsa da zaman içinde ihtiyaç duyulan değişiklikleri, değişimleri yapamadığınız zaman, trendleri yakalayamadığınız zaman bu aleyhinize de dönebiliyor.

"Pandemi öncesi oluşmaya başlayan bazı sorunlar vardı"

Marmaris’in hem yangın öncesi hem pandemi öncesi oluşmaya başlayan bazı sorunları vardı. Bu sorunların başında pazar çeşitliliği, pazarda gelmesi gereken konumlama ve yeni konseptlerin geliştirilmesi gibi bazı sorunlar vardı. Bütün bu sorunları ele alacağımız bir dizi çalışma yapacağız.

"Bu hikayeyi hep beraber oluşturacağız"

Marmaris ile ilgili. Marmaris’in yeni hikayesini yazarken hem sivil toplum kuruluşlarımız hem sektör temsilcilerimiz hem ticaret odalarımız ve yerel yönetimlerle beraber bu hikayeyi hep beraber oluşturacağız. Hızlı bir şekilde Marmaris ve bölgesinde hayata geçireceğiz. Önemli olan yaşanmışlıklardan ders çıkarmak.

Devlet ve halk omuz omuza çalıştı. İşin ilk aşaması olan yangını el birliği ile söndürmeyi başardık. Şimdi el birliği ile yeni bir Marmaris hikayesi yazarak hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz.

"Hedefimiz 25 milyon turist"

Bu seneki hedefimiz 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelirdi. Hedefimizle ilgili değişiklik yok. 2021 yılı için 20 milyar dolar gelir, 25 milyon turist hedefimizi koruyoruz. Zaten olası sürprizlere karşı her zaman bir sapma payını hedeflerimiz içine koyuyoruz. O yüzden hedeflerimizde bir sapma yok.

"12 buçuk milyon ziyaretçi sayısına erişmiş olacağız"

Temmuz sonu itibarıyla, biliyorsunuz hem yabancı turist hem yurt içi yerleşik Türk ziyaretçileri toplam alıyoruz biz, ikisi birleştiği zaman 12 milyon-12 buçuk milyon gibi bir rakamı yakalamış olacağız. Bu veriler ay sonuna doğru açıklanacak ama biz sınır kapılarından takip edebildiğimiz kadarıyla temmuz sonu itibarıyla 12 buçuk milyon ziyaretçi sayısına erişmiş olacağız.

Önümüzde önemli bir ağustos ve eylül ayı var. Başarılı bir şekilde atlatırsak 20 milyon dolar gelir 25 milyon turist hedefini de yakalarız. Yani şu an için hedeflerimizde bir değişiklik söz konusu değil"

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >