Mars'a inen uzay aracı Perseverance'ın paraşütündeki şifre çözüldü

Mars'a inen uzay aracı Perseverance'ın paraşütündeki şifre çözüldü
Mars'a inen uzay aracı Perseverance'ın paraşütündeki şifre çözüldü

NASA'nın Mars'a iniş yapan uzay aracı Perseverance'ın paraşütüne gizlenmiş şifre internet kullanıcıları tarafından 6 saat gibi bir sürede çözüldü. "Zorlu şeyler yapmaya cesaret et" anlamına gelen şifrenin aynı zamanda koordinat bilgisi içerdiği de görüldü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı Perseverance, geçen hafta Mars'a iniş yaptı. Tüm dünya heyecanla Kızıl Gezegen'in görüntülerine kilitlenirken, Perseverance'ın iniş paraşütündeki kodlar bazılarının dikkatinden kaçmadı.


NASA tarafından paraşüte gizlenen şifre, internet kullanıcıları tarafından 6 saatte çözüldü. Mesajın "Zorlu Şeylere Cesaret Et" anlamına gelen, "Dare Mighty Things" olduğu ortaya çıktı.

Söz, paraşütteki kırmızı çizgilere 1,beyazlara ise 0 sayısı verilip Ascii Tablosu'ndan bu kodların Latin alfabesi karşılığı olarak ortaya çıkıyor.

"Rekor kırıldı"

NASA, şifrenin Kaliforniya'daki araştırma merkezi Jet İtki Laboratuvarı'ndan (JPL) sistem mühendisi Ian Clark tarafından tasarlandığını açıkladı. Sözün JPL'nin mottosu olduğu belirtildi.

Şifrenin ayrıca, JPL'nin ziyaretçi merkezi yakınlarındaki bir noktanın GPS koordinatlarını da içerdiği öğrenildi.

Kodun çözülmesinin ardından NASA Baş Mühendisi Adam Steltzner, "Görünüşe göre internet 6 saat gibi bir sürede kodu kırdı! Ah internet yapamayacağın bir şey var mı?" sözleriyle şaşkınlığını gizleyemedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >