Maske ve mesafe kurallarına uymayan polislere ceza yazdırmıştı: Vali parayı kendisi ödedi

Vali Kemal Çeber, kurallara uymayan polislere ceza yazdırmıştı
Vali Kemal Çeber, kurallara uymayan polislere ceza yazdırmıştı

Rize'de bir kafeteryada sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayan üç polis memuruna para cezası verilmesini isteyen Vali Kemal Çeber, toplam bin 176 liralık cezayı kendisi ödeyerek herkesi kurallara uymaya çağırdı.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yetkililerce denetimlerin yürütüldüğü Rize'de, içeriye müşteri almaması gereken bir kafeteryada sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayan üç polis memurunun oturduğu tespit edildi.

Yapılan çalışma neticesinde Vali Kemal Çeber’in talimatıyla polis memurlarına, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun "Emre aykırı davranış" başlıklı 32'nci maddesinde yer alan "Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket" nedeniyle kişi başı 392'şer lira olmak üzere toplam 1176 lira ceza kesildi.

"Tüm kamu personeline örnek olmalı"

Polis memurlarının cezasını ödeyen Vali Çeber, bundan sonra da aynı denetim hassasiyetinin gösterileceğini, cezaların yazıldığı kamu görevlileri tarafından ödeneceğini belirterek, kararın başta kolluk teşkilatları olmak üzere topluma örnek davranışlar sergilemek durumunda olan tüm kamu personeline örnek olması gerektiğini söyledi.

Çeber, sağlık personeli başta olmak üzere güvenlik güçlerinin ve salgınla mücadele eden tüm kamu görevlilerinin yorucu bir dönem geçirdiğini söyledi.

"Vatandaşa örnek olmaları gerekiyor"

Salgın ile mücadelede en önde olan sağlık ve güvenlik ekiplerine teşekkür eden Çeber, "Mücadelemizde ön safta hep onlar var. Sağlıkçılarımızın ve güvenlik görevlilerimizin moralini yüksek tutmak görevimiz ama vatandaşa örnek olması gereken kişiler dikkatli olmalı. Böyle hataları bir şekilde hatırlatmak lazım. İlk olması nedeniyle önemli bir örnek ve bir daha olmaması için gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >