Mavi yüzgeçli dev orkinos balığının satış fiyatı dudak uçuklattı

​Mavi yüzgeçli orkinos
​Mavi yüzgeçli orkinos

Tokyo'nun en büyük balık pazarında gerçekleştirilen balık mezadında görücüye çıkan mavi yüzgeçli dev orkinos, görenleri kendine hayran bıraktı. Balık, mezat sonucunda 145 bin dolara yani yaklaşık 2 milyon Türk Lirası'na yeni sahibine satıldı.

Amatör balıkçıların ve olta tutkunlarının dünya genelinde merakla beklediği en önemli organizasyonlar arasında balık mezatları bulunuyor. En özel ve güzel balıkların görücüye çıktığı balık mezadında bu sefer çok özel bir satış gerçekleştirildi.

Tokyo'nun en büyük balık pazarında düzenlenen mezatta satılan balık 211 kilogramlık bir mavi yüzgeçli orkinos. Japonya'nın Aomori vilayeti açık sularında tutulan dev balık 145 bin 484 dolara satıldı.

Geçen yıllardan daha düşük

Ancak, orkinosun satıldığı rakam yine de balıkçıları tatmin etmedi. Çünkü bu rakamın, 2020 ve geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen balık satışının altında olduğu belirtildi.

Dev balık, mezadın da ilgi odağı oldu. Çok sayıda balık tutkunu mavi yüzgeçli dev orkinosu görmek için birbiriyle yarıştı. Tokyo'da geleneksel olarak düzenlenen bu etkinlik, koronavirüs salgınının olmadığı dönemlerde çok daha yüksek sayıda insanla yapılıyordu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >