Meclis'te 'dövme' konusuna iki farklı talep

TBMM'ye gelen taleplerden bazıları dövme nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine ilişkinken, bir talep de dövmenin yasaklanması yönündeydi.
TBMM'ye gelen taleplerden bazıları dövme nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine ilişkinken, bir talep de dövmenin yasaklanması yönündeydi.

Meclis'e gelen iki ilginç dövme talebi dikkat çekti. Dövme yaptıran vatandaşlar, yaptırdıkları dövmenin Emniyet ve TSK sınavlarında kendilerine engel olduğunu ve bu mağduriyete bir çözüm bulunmasını talep ederken bazıları da, dövmenin toplum ahlakına uymadığı ve sağlığı kötü yönde etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasını istedi.

Milliyet'in haberine göre S.B. adlı bir vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, kolundaki dövmeyi sildirmesine rağmen jandarma uzman çavuş, polis özel harekât ve bekçilik sınavlarından elendiğini belirterek, yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Komisyon, konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti.

  • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’ndan gelen yanıtta mevzuat düzenlemelerine atıf yapıldı ve talebin olumlu karşılanmasının söz konusu olmayacağını bildirildi.


Manisa’dan M.K. adlı bir vatandaş ise, TBMM’ye başvurarak dövme yaptırılmasının yasaklanmasını istedi. Komisyon, M.K.’nın, 'yasaklama' talebine karşı anayasanın, 'temel hak ve hürriyetler' düzenlemesini işaret etti. Herkesin kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahip olduğunu belirten TBMM, başvuruyu işleme koymadı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >