Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti!

Gazeteci Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti
Gazeteci Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti

Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İslami kesimin önde gelen isimlerinden olan gazeteci-yazar Mehmed Şevket Eygi, bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi gördüğü hastaneden evine taburcu edilmişti. Bugün tekrar rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Eygi, saat 22.32'de hayatını kaybetti.

86 yaşında vefat eden Mehmet Şevket Eygi'nin cenaze namazının yarın ikindi namazında İstanbul Fatih Camii'nden kaldırılacağı ifade edildi.

Eygi, “Haberiniz var mı, soruyor musunuz” başlıklı yazısının sonunda ise şu satırları kaleme almıştı:

“Vefatımda kedim sağ olursa, dostlarımdan biri ona sahip çıksın, evine götürsün, ölünceye kadar baksın. Öldüğünde cesedini beyaz bir beze sarıp temiz bir yere gömsün. Mütevazı bir hayvandır. Az yer, çok sevgi ister. Gördüğü sevginin on katını verir. Bakan sevap kazanır. Bu iyiliği yapacak olana şimdiden dua ediyorum, teşekkür ediyorum.”

Erdoğan: Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum

Yazar Mehmet Şevket Eygi'nin vefat haberinin ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından başsağlığı mesajını yayınladı.

Erdoğan, "Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri olan Muhterem Mehmed Şevket Eygi Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Mehmed Şevket Eygi'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kalın: Başımız sağolsun

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Eygi’nin vefat haberini Twitter hesabından duyurdu. Sözcü Kalın, yaptığı paylaşımda “Muhterem #mehmetsevketeygi beyi kaybettik. Başımız sağolsun. Mevla gani gani rahmet eylesin. Cenazesi (13 Temmuz Cumartesi) ikindi namazını müteakiben Fatih Camii’nden kaldırılacaktır.” ifadesini kullandı.

Mehmet Şevket Eygi kimdir?

Mehmet Şevket Eygi, 7 Şubat 1933 tarihinde Zonguldak'ta dünyaya geldi. Anne tarafından dedesi Kolağası Neşet Bey'in torunu, öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine 1940 yılında Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında başladı. Burada ünlü kaleci Turgay Şeren, milletvekilliği yapmış fabrikatör Memduh Gökçen, sınıf arkadaşları oldu. Lise döneminde Abdi İpekçi, Mümtaz Soysal ile birlikte okudu. Fransızcayı mükemmel bir seviyede öğrendiği bu okulda Osmanlı nazırlarından Raşit Erer, Birinci TBMM'de Aydın Mebusu olan Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli hocalardan ders aldı.

Galatasaray Lisesi'nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

Mehmet Şevket Eygi, son olarak Milli Gazete'de köşe yazarlığı yapmaktaydı.

  • Eserleri
  • Gıybet İlleti
  • İslami Konular
  • Birkaç Yazı
  • Namazı Dosdoğru Kılmak
  • Yahudi Türkler Yahut Sabetaycılar
  • Ehl-i Sünnet'i Savunuyorum
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >