Meksika Devlet Başkanı Obrador: ABD'nin kapıları size açık değil

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador - Arşiv
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador - Arşiv

Meksika Devlet Başkanı Obrador, ABD Başkanı Biden'ın göçmen politikalarında gittiği değişikliklere dair değerlendirmelerde bulundu. Obrador, ABD’ye gitmeye çalışan göçmenlere "Kapılar açık değil" uyarısında bulundu.

İÇİNDEKİLER

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaptığı açıklamada, Joe Biden’ın ABD’nin mevcut göçmen politikalarını değiştirme kararını memnuniyetle karşıladığını ancak söz konusu kararın onaylanmasının ve uygulanmasının zaman alacağını belirtti.

ABD polisi yine orantısız şiddet ve ayrımcılık ile gündeme geldi. New York eyaletine bağlı Rochester'da sinir krizi geçirdiği düşünülen 9 yaşındaki siyahi bir kız çocuğuna biber gazıyla müdahale edildi, ters kelepçe uygulandı. Ülkede polis şiddetinin ve köklü ayrımcılığın yeni Başkan Joe Biden'la değişeceği fikri ise böyle bir örnekle çürütülmüş oldu. Öte yandan, Başkan Biden'ın sihirli değneği olmasa bile ayrımcılıkla mücadele etmek için yürürlüğe koyabileceği uygulamalar var. Ancak Başkan'ın Ocak ayı sonunda ırksal adaleti sağlamak için imzaladığı 4 kararnamenin dikkate değer eksiklikleri var.


Obrador, göçmenlerin, Biden’ın bu kararını yanlış anlayarak ABD’nin kapılarını açtığı yönünde bir izlenime kapıldıklarını ifade etti.

Meksika lideri, göçmenleri, kendilerine yasal statü sağlama vaadinde bulunan insan kaçakçılarına inanmamaları konusunda da uyardı.

Göçmen ve uyuşturucu kaçakçıları için geçiş noktası haline gelen Tamaulipas eyaletinde bulunan yanmış 19 cesede işaret eden Obrador, hükümetin Orta Amerika’dan gelen göçmenleri ülkenin güney sınırında durdurma kararındaki haklılığına vurgu yaptı.

Obrador, "Eğer onlar (göçmenler), (Meksika’ya) girip dağılırlarsa, onlara göz kulak olamayız ve kendilerini organize suçların elinde bulurlar, tehlikedeler" dedi.

Santa Anita'da ne oldu?

Yetkililer, Tamaulipas eyaletindeki Santa Anita kasabasında yanan iki araçta 19 ceset bulmuştu.

Araçlardaki 19 kişinin vurularak öldürüldüğü ve olay yerine sonradan getirildiği belirlenmişti.

Organize suç grupları arasında şiddetli anlaşmazlıklara sahne olan Santa Anita'nın uyuşturucu ve göçmen kaçakçılığı için önemli bir geçiş noktası olduğu biliniyor.

Santa Anita yakınlarındaki Ciudad Mier kasabasında da Ocak 2020'de çoğu yanmış 21 ceset bulunmuş, Meksika ordusunun failleri bulmak için başlattığı operasyonlarda 11 kişi öldürülmüştü.

Göçmenler ABD'ye gitmeye çalışıyor

ABD'nin göçmenlere karşı sıfır tolerans politikası yüzlerce ailenin parçalanmasına neden oldu. Trump yönetimi duruma seyirci kaldı ve sorumluluk kabul etmedi.

ABD özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşananlara dair 'Kaygı duyuyoruz' açıklamalarıyla biliniyor. Biz de orada ailesinden koparılan 3 bin çocuk için kaygılanıyor ve bir an önce çocukların ailelerine kavuşmasını diliyoruz.

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışıyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2017'de göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika'dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, 2018'de göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için Meksika’nın Guatemala sınırına binlerce asker yığmıştı.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan "Meksika'da Kal" mutabakatı kapsamında, bu ülke üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da ikamet etmesi öngörülmüştü.