Meksika'dan depremzedeler için 140 ton yardım

Meksika'dan gönderilen yardımlar
Meksika'dan gönderilen yardımlar

Meksika, Türkiye'de büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından depremzedeler için 140 ton yardım malzemesi gönderdi.

Türkiye'ye 150 kişilik arama kurtarma ekibi gönderen Meksika, depremzedelere yardım için Türkiye'ye 140 ton yardım malzemesi ulaştırdı.

Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, Meksika halkının depremzedeler için seferber olduğunu belirterek, gelen yoğun yardımlar nedeniyle büyükelçilik binası kapasitesinin tamamen dolduğunu söyledi.

Tuğ, Meksika Savunma Bakanlığı (SEDENA) ile Meksika Dışişlerine Bağlı (SRE)Meksika Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (AMEXCID) işbirliğinde Türkiye'ye şu ana kadar 140 ton yardım gönderildiğini bildirdi.

Büyükelçilik bahçesinde sevkiyat için 65 ton yardım malzemesinin beklediğini anlatan Tuğ, bunun da kısa zamanda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi.

Tuğ, depremin ardından Türkiye'ye 150 kişilik Meksika arama kurtarma ekibinin gittiğini dile getirerek, "THY uçaklarıyla 90 Meksikalı gönüllü, arama kurtarma sürecine yardımcı olmak için büyükelçiliğimiz kanalıyla depremden etkilenen illerimize sevk edildi." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Meksika Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise depremden sonra gösterilen yoğun ilgi ve dayanışma için Meksika halkına ve yetkililere yürekten teşekkür edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >