Memurlar ne kadar zam alacak?

Arşiv
Arşiv

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin memur maaşına ilk zam teklifini açıkladı. Buna göre; 2022'nin ilk 6 ayı yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için ise yüzde 6 + enflasyon farkı; 2023 için ilk 6 ay yüzde 6 + enflasyon farkı, ikinci altı ay için yüzde 6 + enflasyon farkı teklif edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022-2023'te yapılacak zam oranı teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Bilgin, "2022 için yüzde 5+yüzde 6 ve enflasyon farkı teklif ediyoruz. 2023 yılı için yüzde 6 enflasyon farkı + yüzde 6 enflasyon farkı önerisinde bulunuyoruz" dedi.

3600 ek gösterge açıklaması

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin maaşlarına 2022 ve 2023'te yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında ilk zam teklifi bugün sunuldu. Bakan Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge sözleşme süreci içerisinde çözülecek" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memurların toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, "Türkiye, çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecektir. Enflasyonun üzerinde bir noktada meseleyi ele alacağız" demişti.

Uzlaşı olursa zam oranı 22 Ağustos'ta belli olacak

Görüşmelerde bu aşamadan sonra müzakere sürecine geçilecek. Uzlaşı olursa 22 Ağustos'ta zam oranı belli olacak.

Anlaşma olmazsa kamu görevlileri hakem heyeti ağustos sonunda zam oranına karar verecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >