Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Arşiv
Arşiv

Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50'den yüzde 17,75'e yükseltti. Faiz kararının ardından döviz kurları hızlı bir şekilde düşüşe geçerken borsa yaklaşık yüzde 2 değer kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde
16,50'den yüzde 17,75'e yükseltilmesine karar verdi.

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi.

  • Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret ederek, "Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir.Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkati çekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği vurgulanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

  • "Bu çerçevede kurul,fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devamedecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkıduruş kararlılıkla sürdürülecektir.
  • Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonuetkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasalsıkılaştırma yapılabilecektir.Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin kurulun geleceğe yönelik politika duruşunudeğiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Borsa yüzde 2 değer kazandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının ardından döviz kurları hızlı bir şekilde düşüşe geçerken borsa yaklaşık yüzde 2 değer kazandı.

TCMB faiz kararı öncesi dar bantta hareket eden dolar/TL, faiz kararı sonrası sert bir şekilde düşüşe geçerek 4,58'den 4,4566'ya kadar geriledi. Dolar/TL saat 14.25 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 1,7 azalışla 4,4760'tan, avro/TL yüzde 1,3 değer kaybıyla 5,2960'tan ve sterlin/TL de yüzde 1,6 düşüşle 6,0130'dan işlem görüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >