Meta eleştirilerin hedefindeki İsrail'e koruma şemsiyesi uzattı

Arşiv
Arşiv

Facebook ve Instagram'ın çatı şirketi Meta, 'Siyonist' terimine yönelik yasağı genişleteceğini açıkladı.

Meta'nın 'Siyonist' terimine yönelik yasağı genişleteceğini duyurmasının ardından İsrail yanlısı gruplar kararı memnuniyetle karşıladı.

Meta, salı gününden itibaren Facebook, Instagram ve Threads gibi platformlarından, bu terimin İsraillileri eleştirmek için kullanıldığı içerikleri kaldıracak.

Şirket ayrıca Siyonistlerin 'dünyayı yönetme veya medyayı kontrol etme iddiaları' ile ilgili içerikleri de yasaklayacak.

Novara Media'ya konuşan antisemitizm uzmanı Brendan McGeever, duyuruyu 'sorunlu' olarak nitelendirdi ve gerçek antisemitizme karşı mücadeleyi sekteye uğratacağını söyledi.

Meta eleştirilerin hedefinde

Karar, şirketin aylarca süren ve terimin tarihsel olarak nasıl kullanıldığı ve özellikle Gazze'deki savaş devam ederken sosyal medyada şu anda nasıl kullanıldığına ilişkin soruşturmasının ardından geldi.

Meta, karara varmak için dünyanın dört bir yanından 145'ten fazla tarihçi, insan hakları grubu, hukuk ve insan hakları uzmanı ve ifade özgürlüğü savunucusuyla görüştüğünü söyledi.

Karar, sosyal medya kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı.


Bir sosyal medya kullanıcısı X hesabından yaptığı paylaşımda, "Mark Zuckerberg, 'Siyonistler dünyayı yönetiyor veya medyayı kontrol ediyor' gibi iddiaları yasaklıyor. Bu açıkça şunu kanıtlıyor: Siyonistler dünyayı yönetiyor, medyayı kontrol ediyor..." sözlerine yer verdi.

Meta, Orta Doğu ile ilgili içerik moderasyon uygulamaları konusunda incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Eleştirmenler ve bazı gruplar, şirketi, platformlarında Filistinlileri destekleyen içerikleri sansürlemekle suçladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >