Meteoroloji harita paylaşıp uyardı: Donacağız

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul’da gece saatlerinde başlaması beklenen ve hızı saatte 80 kilometreye kadar çıkacağı düşünülen şiddetli fırtınaya karşı vatandaşları uyardı. Meteorolojinin paylaştığı sıcaklık haritasında ise ülke genelinin soğuk hava dalgası altına gireceği görülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı uyarıda, "Marmara Bölgesinde rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli yer yer kuvvetli fırtına (60-80 kilometre/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Meydana gelmesi muhtemel ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Meteoroloji'nin paylaştığı harita
Meteoroloji'nin paylaştığı harita

Gece saatlerinde başlayacak olan fırtınanın Çarşamba günü akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Öte yandan Marmara Denizi’nde etkili olan kar yağışı ve fırtına dolayısı ile birçok deniz seferi iptal edilmişti.

Meteoroloji'nin paylaştığı harita
Meteoroloji'nin paylaştığı harita

"Kar yağışı çarşamba akşamı bitecek"

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de kar yağışının cumartesi akşamı başladığını ve yağmaya devam ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Orhan Şen, kar yağışının bugünden itibaren doğuya doğru kayacağını anlatarak, şöyle devam etti:

Meteoroloji'nin paylaştığı harita
Meteoroloji'nin paylaştığı harita

"Bugün kıyı Ege'de kar yağışı kesiliyor. Ama doğuda da kar yağışı etkili olmayacak. Şu anda Doğu Karadeniz'de yağmur var. Kar yağışının çarşamba akşamı Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor. Perşembe günü Türkiye'de kar beklenmiyor. Ayrıca kıyı Ege'de ve Batı Akdeniz Bölgesi'nde bugün ve yarın zirai don tehlikesi baş gösterebilir. Perşembe ve cuma günü de Çukurova Bölgesi'nde zirai don tehlikesi olabilir."

Meteoroloji'nin paylaştığı harita
Meteoroloji'nin paylaştığı harita

"Kar yağışı İstanbul'un su sorununa aşı gibi geldi"

Şen, kar yağışının yağmurdan çok daha önemli olduğunun altını çizdi.

Kar yağışının İstanbul'un barajları için çok faydalı olduğunu ifade ederek, "Kar yağışı İstanbul'un su sorununa 'aşı' gibi geldi. Kar yağışı yavaş yavaş toprağı çektiği için yer altı sularına gitme ihtimali daha fazla. İstanbul Darlık ve Ömerli civarına bugün ve yarın biraz daha kar yağacak. Son kar yağışıyla beraber İstanbul'un barajlarındaki su oranı yüzde 50'yi geçebilir." ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >