Meteoroloji tarih verdi: Kar geri geliyor

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji, 6-10 Şubat tarihlerini de içeren 5 günlük hava raporunu yayınladı. Haritalı rapora göre salı gününden itibaren Türkiye, yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Salı günü Doğu Anadolu ve iç kesimlere kar yağışı beklenirken, diğer bölgelerde sağanak yağmur bekleniyor. Çarşamba ve Perşembe günü ise kar yağışı, tüm yurdu etkisi altına alacak.

Hafta sonu etkisini sürdürecek olan güneşli hava yeni hafta ile birlikte yerini sağanak ve kar yağışlı havaya bırakacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 6-10 Şubat tarihleri arasını da içeren 5 günlük hava durumu raporuna göre kar yağışı geri geliyor.

Pazar günü güneş var

Hava sıcaklıklarının Pazar gününden itibaren batı kesimlerden başlayarak artmaya başlayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Salı günü kar geliyor

Türkiye, salı gününden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girecek. Doğu Anadolu ve iç kesimlerde kar yağışı görülecek. Kar yağışı çarşamba gününden itibaren etkisini artırarak tüm yurdu etkisi altına alacak.

Bugün hava nasıl olacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ve Kastamonu kıyıları ile Bartın ve Sinop çevrelerinin yağmurlu, Kastamonu, Artvin ve Ardahan çevrelerinin kar yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak ve ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın, batı kesimlerde güney ve güneybatı, doğu bölgelerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

  • Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
  • Ankara: Parçalı ve az bulutlu 7
  • İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 10
  • İzmir: Parçalı ve az bulutlu 16
  • Adana: Parçalı ve az bulutlu 15
  • Antalya: Parçalı ve az bulutlu 16
  • Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra hafif yağmurlu 12
  • Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra hafif yağmurlu 11
  • Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 0
  • Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 11

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >