Meteoroloji uyardı: Bazı bölgeler kara teslim olacak, bazı bölgelerde sıcaklık artacak

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Buna göre, mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıkları artarak mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Cumartesi günü ise bazı illerde kar yağışı etkili olacak.

Meteoroloji'nin son hava durumu raporuna göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Ege, Batı Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ile Diyarbakır, Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevrelerinin yağışlı geçeceği bekleniyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, akşam ve gece saatlerinde iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Bazı bölgelerde kar bekleniyor

Yağışların akşam ve gece saatlerinde Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde (Toros Dağları), İç Anadolu'nun güneyinde ve doğusunda (Konya, Karaman ve Niğde'nin Toros Dağları kesimi ile Kayseri ve Sivas'ın yüksek kesimleri), Karadeniz Bölgesi'nin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yerlerde çığ riski bulunmaktadır.

Meteoroloji hava tahmin haritası
Meteoroloji hava tahmin haritası

Hava sıcaklıkları artıyor

Hava sıcaklığının kuzeybatı ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, iç kesimler ile Orta ve Doğu Karadeniz'de yağış alan yerlerde 3 ila 5 derece azalacağı bekleniyor.

Antalya'nın doğu ilçelerinde görülecek sağanak yağışların kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ tehlikesi uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde (Toros Dağları), İç Anadolu'nun güneyinde ve doğusunda (Konya, Karaman ve Niğde'nin Toros Dağları kesimi ile Kayseri ve Sivas'ın yüksek kesimleri), Karadeniz Bölgesi'nin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yerlerde çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >