Meteoroloji uyardı: Doğuda kar, fırtına ve çığ bekleniyor

Doğuda kar, fırtına ve çığ bekleniyor
Doğuda kar, fırtına ve çığ bekleniyor

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışının bölge genelinde etkili olması bekleniyor. Yapılan değerlendirmeye göre Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan’da yağışların gece saatlerinde bölgenin batısında yer yer kuvvetli olması beklenirken vatandaşların buzlanma, fırtına ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışının bölge genelinde etkili olması bekleniyor. Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği, yağışların gece saatlerinde bölgenin batısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don tehlikesi ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesinin görülmesi bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin bir ila üç derece üzerinde seyredeceği, rüzgârın güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi öngörülüyor.

Çığ uyarısı yapıldı

Yüksek kar örtüsü bulunan eğimli dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Fırtına uyarısı yapıldı

Bölgede rüzgârın güney yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Vatandaşlar uyarıldı

Bölgede gün boyunca buzlanma ve don olayının etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >