Meteoroloji'den 19 il için 'sarı kodlu' uyarı: Çığ, kuvvetli rüzgar, buzlanma ve dona karşı dikkat

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 19 il için çığ, kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don uyarılarını içeren sarı kodlu uyarı yapıldı.

Ağrı, Kars ve Erzurum için kar yağışı uyarısı yapılırken, Bilecik, Bursa, Edirne, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Tekirdağ, Bartın, Düzce, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Kırklareli, Sakarya, Zonguldak ve Karabük için zirai don uyarısı yapıldı.

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı olması beklendiği belirtilerek, “Yağışların Van ve çevresinde öğle saatlerinde başlaması bekleniyor. Buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; genellikle güneyli ve batılı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olun

İl merkezleri için beklenen en yüksek sıcaklıklar; Bitlis’te 4, Van’da 6, Hakkari ve Muş’ta 5 derece olması beklenmektedir. Bölgemizde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimi dik yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Yetkililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Rüzgarın yarın bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.